У Німеччині відбулася знакова подія в рамках політики відмови від ядерної енергетики - знесення двох 143-метрових градирень атомної електростанції Графенрайнфельд у Баварії. Ця АЕС, будівництво якої розпочалося в 1975 році, була найстарішою в країні до її закриття у 2015 році.
Як пише Euronews, процес знесення, спочатку запланований на 17:30 за місцевим часом, був відкладений майже на три години через несподіваний протест. Активіст, який виступає за збереження ядерної енергетики, прикував себе ланцюгом до одного з пілонів на висоті 10 метрів. Спеціальній групі довелося визволити його перед тим, як поліція змогла його затримати.
Знесення тривало близько 30 секунд і призвело до утворення приблизно 55 000 тонн бетонного сміття. За словами керівника проекту з демонтажу Маттіаса Арона, цей матеріал буде використано для заповнення двох збірних резервуарів під вежами.
So wird Anlagevermögen in Milliardenhöhe vernichtet - beschlossen von CDU/CDU im grünen Wahn. Man kann es nicht einfach wieder in Betrieb nehmen, es ist zerstört. #Grafenrheinfeld pic.twitter.com/hKo3fV3NaP
— Dr. Maximilian Krah MdEP (@KrahMax) August 16, 2024
Закриття АЕС Графенрайнфельд у 2015 році було частиною амбітної стратегії Німеччини "Energiewende" (енергетичний перехід), метою якої є отримання близько 80% електроенергії з відновлюваних джерел до 2050 року. Однак це рішення викликало суперечки. Колишній міністр охорони навколишнього середовища Барбара Хендрікс назвала це "видимим сигналом того, що процес виходу з ядерної енергетики просувається", тоді як представники промисловості висловлювали занепокоєння щодо безпеки постачання енергії на регіональному рівні.
Мер Графенрайнфельда Крістіан Келлер зазначив емоційне значення цієї події для місцевої громади: "Ці дві вежі були з нами, скільки я себе пам'ятаю. Вони завжди були для нас символом".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Наймолодша АЕС України стане найбільшою в Європі: на якому етапі будівництво нових реакторів
Як писав "Ми-Україна" раніше, Китай стрімко нарощує свої потужності в галузі атомної енергетики, демонструючи амбіції стати світовим лідером у цій сфері. За прогнозами Bloomberg, до 2030 року Китай обжене Францію та США за обсягами виробництва атомної енергії.