Президенти США та України - Дональд Трамп і Володимир Зеленський - 4 липня, ймовірно, проведуть телефонну розмову, що стосуватимуться питання несподіваного призупинення деяких поставок американського озброєння. Про це пише Financial Times, посилаючись на обізнані з планами джерела.
Співрозмовники FT також зазначили, що український лідер збільшить обсяг потенційних майбутніх закупівель зброї. До цього Зеленський вже говорив, що готовий купити 10 систем Patriot за 15 млрд доларів.
Що з американським поставками зброї в Україну
- Перші повідомлення про те, що США призупиняють постачання зброї Україні з’явилися 1 липня у Politico, видання посилалось на джерела в Пентагоні. Серед найменувань - ракети Patriot, Hellfire, GMLRS, Stinger, а також 155-мм снаряди для гармат і боєприпаси для винищувачів F-16. ЗМІ писали, що частина цієї номенклатури вже лежить готова в Польщі, але її не везуть далі в Україну.
- Далі цю інформацію офіційно підтвердила речниця Білого дому Анна Келлі.
- NBC News і Bloomberg оголосили, що наказ про зупинку видав міністр оборони Піт Гегсет після "аудиту арсеналів".
- 2 червня Україна викликала американського дипломата Джона Гінкеля для пояснень. Голова МЗС Андрій Сибіга наголосив, що будь-яка затримка зброї тільки підбадьорюватиме росію продовжувати війну. Українське МО запросило телефонну розмову з колегами зі США для додаткового уточнення деталей.
- Того ж дня представник Міністерства оборони США Шон Парнелл заявив, що зупинка поставок відбулася після "огляду можливостей", проведеного "для забезпечення відповідності військової допомоги США нашим оборонним пріоритетам".
- Речниця Держдепу Теммі Брюс на брифінгу 2 липня заявила, що США не припинили всю військову допомогу Україні -йдеться лише про "одну ситуацію, один аспект, одну подію, яка змінилася". Вона закликала не робити "надмірно широких висновків", оскільки це рішення Пентагону не означає припинення допомоги загалом. За її словами, Трамп також підтвердив свою прихильність до передачі ракет Patriot - це "залишається незмінним зобов’язанням".
Як писав "Ми-Україна" раніше, генсек НАТО Марк Рютте заявив, що розуміє необхідність Вашингтона обережно керувати своїми резервами, але сказав, що Україна "не може обійтися без усієї підтримки, яку вона може отримати".