Торговельна війна: Китай обмежує експорт рідкоземельних металів

Торговельна війна: Китай обмежує експорт рідкоземельних металів

Китай вдався до стратегічного кроку, значно обмеживши експорт рідкоземельних металів - сировини, що має критичне значення для виробництва електромобілів, військової техніки та іншої високотехнологічної продукції. Це рішення може призвести до серйозних збоїв у світових ланцюгах постачання.

Про це пише Bloomberg.

У відповідь на тарифну політику адміністрації президента США Дональда Трампа, Пекін оголосив про запровадження експортного контролю на сім видів рідкісноземельних елементів. Китай залишається провідним гравцем у цій сфері, забезпечуючи близько 70% глобального виробництва таких мінералів. Країна є найбільшим у світі постачальником мінералів, які містять 17 елементів у таблиці Менделєєва.

“Цей крок призвів до значного зростання відповідних акцій у понеділок, акція China Rare Earth Holdings Ltd. зросла на 10% у Гонконзі. China Northern Rare Earth Group додала аж 9,2%, а австралійська Lynas Rare Earths Ltd. аж 5,1%”, - повідомляє видання.

Раніше Пекін уже вживав подібних заходів щодо експорту стратегічних мінералів, зокрема германію, галію, графіту та сурми. Нові обмеження не означають повної заборони, однак усі поставки за кордон тепер проходитимуть ретельнішу перевірку.

“Нові засоби контролю можуть ще більше посилити глобальну пропозицію”, - заявили аналітики Citic Securities Ltd. 

За їх словами, це захищає інтереси безпеки Китаю.

“Політика захищає інтереси національної безпеки Китаю та підвищує стратегічну цінність інвестування в ланцюжок індустрії рідкоземельних елементів”, - написали вони.

Ланцюг поставок


Список елементів, що потрапили під контроль, включає самарій, гадоліній, тербій, диспрозій, лютецій, скандій та ітрій. Два найбільш розповсюджених  неодим і празеодим - наразі залишаються поза списком.

“На відміну від семи вибраних рідкісноземельних елементів, вони легше доступні за межами Китаю, що може зробити будь-який контроль менш впливовим. Їх, можливо, виключили, щоб зберегти можливість майбутнього контролю”, - сказав афілійований професор Університету штату Бойсе Девід Абрахам. 

Асоціація промисловості кольорових металів Китаю запевнила, що ці обмеження не нашкодять стабільності глобального ланцюга поставок.

“До тих пір, поки компанії не займаються діяльністю, яка завдає шкоди національному суверенітету, безпеці та інтересам розвитку Китаю, заходи експортного контролю не вплинуть на їх нормальне функціонування та торгівлю”, - йдеться у заяві.

В Міністерство торгівлі КНР підкреслили, що контроль над матеріалами подвійного призначення відповідає цілям національної безпеки та глобальної стабільності.

Як писав “Ми-Україна” раніше, українська делегація вирушить до США для переговорів щодо угоди про корисні копалини.

Головне