Європа переживає "супернеділю" виборів, що може суттєво вплинути на політичний ландшафт континенту. Ключові голосування проходять у Румунії (вирішальний другий тур президентських перегонів), Польщі (перший тур президентських виборів) та Португалії (дострокові парламентські вибори).
Про це повідомило The Guardian.
Найбільша увага прикута до Румунії, де за президентське крісло змагаються ультранаціоналіст, євроскептик та прихильник Дональда Трампа Джордже Сіміон (лідер партії AUR, який сенсаційно переміг у першому турі 4 травня з 41% голосів) та чинний мер Бухареста, незалежний центрист Нікушор Дан. Аналітики називають ці вибори найважливішими в новітній історії країни. Існує серйозне занепокоєння, що перемога Сіміона, який вже пообіцяв у разі обрання призначити прем'єр-міністром скандально відомого Каліна Джорджеску (що перебуває під слідством), може підірвати єдність Євросоюзу, послабити підтримку України та дестабілізувати економіку Румунії – на тлі таких побоювань румунський лей вже продемонстрував падіння.
У Польщі проходить перший тур президентських виборів. Головними претендентами на вихід до другого туру, запланованого на 1 червня, вважаються чинний мер Варшави Рафал Тшасковський, який є союзником прем'єр-міністра Дональда Туска, та історик Кароль Навроцький, формально незалежний кандидат, підтриманий колишньою правлячою партією "Право і Справедливість" (PiS). Результат цих виборів значною мірою визначить здатність уряду Туска ефективно впроваджувати свою реформістську програму, оминаючи можливе президентське вето.
Тим часом Португалія проводить вже треті дострокові парламентські вибори за останні три роки. Очікується, що правоцентристський "Демократичний альянс" чинного прем'єра Луїша Монтенегру здобуде найбільше голосів, але навряд чи отримає абсолютну більшість. Це може ускладнити формування стабільного уряду, особливо за умови очікуваного опору з боку Соціалістичної партії, яка, ймовірно, посяде друге місце. Невизначеним фактором залишається і результат ультраправої партії Chega, лідер якої Андре Вентура нещодавно був госпіталізований.
Як писав "Ми-Україна" раніше, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц під час візиту до Києва 10 травня виступив проти пропозиції президента США Дональда Трампа щодо проведення виборів в Україні під час війни. Він також підтримав ідею створення спеціального трибуналу для покарання російського керівництва за злочини.