Голова МЗС Судану Алі Юсеф Ахмед аль-Шаріф підтвердив, що план створення першої російської військово-морської бази в Африці буде реалізовано. Угода дозволить Кремлю розмістити до чотирьох військових кораблів на узбережжі Червоного моря, пише The Guardian.
Заява міністра прозвучала під час візиту суданського міністра у Москву, де він зустрічався з головою МЗС рф Сергієм Лавровим. За словами аль-Шаріфа, країни досягли "повної згоди" щодо створення бази, і для цього "немає жодних перешкод".
Угодою, яку сторони підписали ще у 2020 році, передбачено розміщення до чотирьох російських військових кораблів, включно з атомними, в Судані протягом 25 років. У проєкті вказано, що ця база носитиме "оборонний характер" і призначена для логістичних цілей.
Якщо угоду буде дійсно реалізовано, рф приєднається до США та Китаю в регіоні, які вже мають бази на півдні, у Джибуті.
Як відомо, Червоне море є одним із найважливіших стратегічних водних шляхів у світі, що з'єднує Суецький канал з Індійським океаном. Через нього проходить близько 12% світової торгівлі.
Нагадаємо, відносини між Москвою та Хартумом Суданом ускладнились на тлі громадянської війни в Судан, яка почалася в квітні 2023 року між регулярною армією та воєнізованими Силами швидкої підтримки (RSF). Російські найманців з "Вагнер" виступили на підтримку RSF, тоді як Кремль, підтримував суданські ЗС. "росія грала на обидві сторони", зазначив науковий співробітник аналітичного центру Royal United Services Institute Семюел Рамані.
Торік у квітні заступник голови МЗС рф Михайло Богданов з'їздив Судан і пообіцяв "необмежену" підтримку його армії. росія також підтримала Судан у Радбезі ООН, наклавши вето на резолюцію про припинення вогню з гуманітарних міркувань.
Як писав "Ми-Україна" раніше, командувач збройними силами Уганди генерал Мухузі Кайнеругаба попередив про намір його армії атакувати місто Буніа у східному Конго, якщо "всі сили" не складуть зброю протягом 24 годин. Його погрози пролунали на тлі захоплення повстанцями М23 ключових міст регіону.