Російський розвідкорабель "Янтарь" проводить пошукову операцію в західній частині Середземного моря, де у грудні 2024 року затонуло вантажне судно Ursa Major ("Велика Ведмедиця"). За даними порталу Navalnews, авіація НАТО вже тиждень веде спостереження за діями російського судна.
Як відомо, Ursa Major йшла курсом з Санкт-Петербурга у Владивосток через Суецький канал. 23 грудня на борту стався вибух у машинному відділенні, а наступного дня корабель затонув. Двоє членів екіпажу загинули, 14 врятувала берегова охорона Іспанії.
На борту, за даними джерел видання, могли перебували два ключові компоненти вагою 45 тонн для будівництва російського атомного криголама проєкту 10510 "Россия" або контрабандна зброя.
Точна мета появи "Янтаря" в районі аварії затоплення Ursa Major нез'ясована. Хоча власник затонулого судна - російська компанія "Оборонлогистика" - заявила про "теракт", експерти вважають, що місія корабля-шпигуна може бути складнішою. За даними Navalnews, "Янтарь" міг прибути не лише для розслідування причин вибуху, але й для знищення доказів можливого перевезення контрабандної зброї або порятунку секретних компонентів криголама.
У своєму блозі колишній офіцер ВМС та розвідки США Джеймс Дроксфорд повідомив про важливу деталь: кілька днів тому на борту "Янтаря" в порту Алжиру помітили та сфотографували контрадмірала Олександра Коновалова, командира 29-ї спеціальної бригади підводних човнів. За оцінкою видання, призначення такого високопоставленого офіцера керівником пошукової операції свідчить про її особливу важливість для Москви.
Варто зазначити, що "Янтарь" має досвід подібних операцій. У 2017 році корабель залучали до обстеження уламків літаків МіГ-29К та Су-33, які зазнали аварії біля авіаносця "Адмірал Кузнєцов" під час операції поблизу берегів Сирії. Тоді головним завданням "Янтаря" було знищення секретного військового обладнання, щоб запобігти його потраплянню до рук НАТО.
Як писав "Ми-Україна" раніше, у ВМС ЗС України розповіли, що суховантаж Ursa Major відігравав важливу роль у військовій логістиці рф та брав участь у так званому "Сирійському експресі". Судно регулярно забезпечувало постачання російської військової бази в сирійському Тартусі.