Російські військовослужбовці залишили контрольно-пропускний пункт "Агарак" на вірмено-іранському кордоні після 30 років присутності на об'єкті. Про це пише Newsweek.
Відповідне рішення було прийняте згідно з жовтневою домовленістю між прем'єром Вірменії Ніколом Пашиняном та російським диктатором Володимиром Путіним про повне виведення російських сил до 1 січня 2025 року на кордонах Вірменії з Іраном та Туреччиною.
Пашинян підтвердив, що від сьогодні - тобто з 31 грудня - охорону державного кордону на КПП здійснюватимуть виключно вірменські прикордонники.
Як відомо, російські прикордонники перебували на КПП "Агарак" з 1990 року, коли Вірменія проголосила свою незалежність. Протяжність спільного кордону між Вірменією та Іраном становить 44 км, і весь цей період часу його охорону забезпечували росіяни.
Рішення про виведення сил рф було прийняте на тлі погіршення відносин між Баку та Москвою. Ключовим моментом стала пасивна позиція Кремля щодо прикордонного конфлікту між Вірменією та Азербайджаном. Як наслідок, Єреван заморозив своє членство в Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), яку очолює Москва.
Нагадаємо виведення росіян з КПП "Агарак" - вже не перший крок у скороченні російської військової присутності у Вірменії. У липні 2024 року російські військові залишили міжнародний аеропорт "Звартноц" у Єревані, де також забезпечували безпеку протягом десятиліть.
Як писав "Ми-Україна" раніше, у вересні Пашинян обвинуватив ОДКБ у загрозі суверенітету та безпеці своєї країни.