Легендарний американський актор Роберт Де Ніро використав свою промову під час отримання почесної Золотої пальмової гілки на відкритті 78-го Каннського кінофестивалю для різкої критики президента США Дональда Трампа. Про це повідомляє видання Тhe Guardian/
81-річний актор, який тимчасово стримувався від публічних висловлювань щодо американського лідера, цього разу заявив, що переобраний президент становить загрозу глобального масштабу.
"У моїй країні ми боремося неймовірно за демократію, яку колись сприймали як належне. Це впливає на всіх нас тут, бо мистецтво – це тигель, який об'єднує людей, як і сьогодні ввечері. Мистецтво шукає правди. Мистецтво приймає різноманітність. Ось чому мистецтво є загрозою", – заявив Де Ніро під час виступу на церемонії 13 травня.
Висловлювання актора були зустрінуті гучними оплесками у найбільшому кінотеатрі Канн Гран-Люм'єр. Де Ніро продовжив свою промову, назвавши Трампа "президентом-філістером", який "сам себе призначив головою однієї з провідних культурних установ" і скоротив фінансування мистецтва, гуманітарних наук та освіти.
Актор також розкритикував нещодавню ініціативу Трампа щодо запровадження 100% мита на фільми, зняті за межами США.
"Ви не можете встановити ціну на творчість, але, очевидно, ви можете запровадити на неї тариф. Звичайно, це неприйнятно", – наголосив він.
Завершуючи свій виступ, Де Ніро закликав до дій "без насильства, але з великою пристрастю та рішучістю". "Настав час усім, хто піклується про свободу, організуватися, протестувати, а коли будуть вибори, голосувати", – підкреслив актор.
Нагороду Де Ніро вручив його колега Леонардо ДіКапріо. Варто зазначити, що Де Ніро має давні зв'язки з Каннським кінофестивалем – він був головою журі у 2011 році та є постійним гостем фестивалю. Серед його відомих фільмів, які мали прем'єру в Каннах, – "Злі вулиці" Мартіна Скорсезе (1973) та "Одного разу в Америці" Серджіо Леоне (1984).
Цьогорічний Каннський кінофестиваль позначився й іншими резонансними подіями. Зокрема, вирок французькому актору Жерару Депардьє за звинуваченням у сексуальному насильстві став темою обговорення першого дня фестивалю. Президентка журі Жульєт Бінош, коментуючи ситуацію, зазначила, що вважає свого колишнього колегу "не монстром, а людиною, яка втратила свою ауру через факти, що відбулися та були розглянуті судом".
Крім того, позаштатні працівники фестивалю влаштували невеликий протест на церемонії відкриття, вимагаючи кращих умов страхування на випадок безробіття.
78-й Каннський кінофестиваль триватиме до 24 травня 2025 року.
Як писали "Ми-Україна" раніше, відкриття 78-го Каннського кінофестивалю 13 травня розпочнеться з тьох стрічок, які присвячені повномасштабній війні в Україні.