Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Північноатлантичний альянс не є учасником переговорного процесу щодо припинення війни між Україною та росією. Наразі цей процес просувається за участю США, України та російської сторони. Про це Рютте сказав у інтерв’ю NV
"Ми як НАТО не беремо участі в цих переговорах. Їх справді ведуть США разом з Україною і росіянами. Я радий, що США зрушили з місця це питання і ці переговори зараз тривають. Ми знаємо, що вони йдуть повільно, але не через Україну, а через росіян. М'яч зараз явно на російському полі", — наголосив Рютте.
Генеральний секретар підкреслив, що НАТО не встановлює жодних "червоних ліній" у переговорному процесі через відсутність безпосередньої участі в ньому. Однак Альянс має чітку позицію щодо кінцевої мети: "Ми хочемо, щоб Україна була гордою суверенною державою, яка рухається вперед. Це має бути справедливий і тривалий мир. Путін ніколи не повинен спробувати зробити це знову".
Відповідаючи на питання про можливу участь НАТО у миротворчій місії на території України, яку обговорюють Британія та Франція з партнерами по ЄС.
"Коли ми дійдемо до мирної угоди або припинення вогню, ми повинні подивитися, як найкраще підтримати Україну, щоб не допустити повторного нападу з боку росії", - заявив генсек.
За словами Рютте, першочерговим завданням буде забезпечення боєздатності Збройних сил України після можливого припинення вогню чи укладення мирної угоди. Паралельно розглядаються різні механізми гарантій безпеки, включаючи пропозиції від Великої Британії, Франції та Італії.
"Найкраще дочекатися моменту, коли буде укладено мир. Тим часом потрібно продовжувати думати і розвивати всі ці різноманітні ідеї, щоб бути готовими, коли буде укладена мирна угода або буде досягнуто перемир'я, і щоб Україна могла їх застосувати", — підкреслив генсек НАТО.
При цьому Рютте вважає малоймовірною безпосередню участь НАТО як організації у миротворчих силах, проте окремі союзники по Альянсу можуть долучитися до такої місії: "Це можуть бути союзники НАТО, які будуть залучені. А це завжди означає, що це впливатиме на територію НАТО".
"Минулого року загальна сума зобов'язань становила 40 млрд, а в підсумку вона зросла до 50 млрд, з яких 60% забезпечили європейці та Канада. А зараз за перші три місяці цього року ми вже зібрали близько 20 млрд євро", - йдеться у повідомленні.
Як писали "Ми-Україна" раніше, у березні 2025 року, за допомогою безпілотників різних типів, вдалось уразити та знищити понад 77 000 цілей окупантів, що на 10% більше, ніж у лютому 2025 року.