Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн закликала до запровадження нових податків у ЄС для великих компаній, та представила проєкт бюджету ЄС на 2028–2034 роки обсягом 2 трильйони євро.
Про це повідомило The Guardian.
За її словами, це бюджет нового етапу, що має посилити незалежність Європи та відповісти на сучасні виклики. Зокрема, передбачено п’ятикратне збільшення оборонного фінансування, утричі більше коштів на міграцію та охорону кордонів, а також подвоєння бюджету на дослідження, 35% якого буде спрямовано на клімат і біорізноманіття.
Окремо передбачено 100 млрд євро для України, яку назвали "найстратегічнішим партнером". Водночас низка ініціатив спричинила обурення - зокрема, екологічні організації виступили проти ліквідації спеціального фонду на захист природи, а сільгоспвиробники - проти злиття аграрної та регіональної політик у єдиний фонд. Група Copa-Cogeca заявила, що це підриває основи європейської сільськогосподарської політики.
Водночас фон дер Ляєн пообіцяла, що країни-члени не муситимуть платити більше, нові доходи планують отримувати з податків на великі корпорації (понад 100 млн євро обороту), торгівлю викидами, вуглецеве мито, тютюн та електронні відходи. Проте Нідерланди, Німеччина і Швеція, вже розкритикували обсяг бюджету як завеликий. Угорський прем’єр Віктор Орбан, як і раніше, виступив проти підтримки України, закликавши не жертвувати заради неї європейськими фермерами.
ЄС із 2028 року має почати погашення боргів за фондом відновлення після пандемії, що потребуватиме 25–30 млрд євро щорічно. Поточний семирічний бюджет, без урахування цього фонду, становить 1.2 трлн євро. Новий фінансовий план має бути одноголосно затверджений усіма 27 країнами ЄС і Європарламентом.
Як писав "Ми-Україна" раніше, очільниця МЗС Латвії Байба Браже заявила, що президент Дональд Трамп не має чекати 50 днів для введення вторинних санкцій проти росії. Із відповідною заявою вона виступила на на Форумі безпеки в Аспені.