Припинення вогню саме по собі не зможе покласти край війні з росією без гарантій повернення 1,6 мільйона депортованих українських дітей. На цьому наголосив керівник Офісу президента Андрій Єрмак в колонці для The Telegraph.
Він нагадав, що за лінією фронту та обстрілами розгортається інший злочин - менш помітний, але не менш руйнівний - викрадення росією українських дітей.
"Якщо гуманітарна складова - повернення наших громадян, включно з дітьми - не буде міцно вбудована у мирний процес, мир не може бути ні міцним, ні справедливим", - підкреслив голова ОП.
За оцінками правозахисників, на ТОТ наразі перебуває 1,6 мільйона українських дітей. Вони позбавлені доступу до української освіти, їм примусово надають громадянство рф, піддають русифікації, пропаганді та військовій підготовці. Також, в росії викрадених в Україні хлопців та дівчат змушують брати участь у програмах на кшталт "Орлята росії" та вступати до воєнізованої організації "Юнармія", багатьох поміщають до кадетських академій, які готують їх не до миру, а до майбутніх воєн.
"Це (повернення українських дітей - ред.) не може бути предметом переговорів: якщо ми дозволимо Путіну перетворити дітей на розмінну монету, він продовжить брати більше. Ми не можемо легітимізувати цей злочин. Діти не повинні бути трофеями війни. Повернення українських дітей має бути центральною частиною будь-якого мирного процесу. Не факультативним жестом. Не дипломатичною послугою. Це має бути основною умовою", - наголлосив Єрмак.
Він нагадав, що завдяки ініціативі Bring Kids Back UA, запущеній президентом Володимиром Зеленським, понад 1200 дітей вже повернули додому, однак ще більша кількість все ще залишаються в полоні.
Українська делегація, яка цього тижня перебуває в Лондоні, закликає до солідарності - не лише військової, а і гуманітарної. Україна закликає Велику Британію допомогти створити і відстоювати механізми повернення викрадених українських дітей - систему, яка встановить стандарт захисту дітей під час війни.
Як писав "Ми-Україна" раніше, держсекретар США Марко Рубіо спростував інформацію про відновлення фінансування програми Conflict Observatory, яка відстежувала депортованих з України дітей, про що напередодні писали CNN, Reuters та WP.