Уповноважений із захисту державної мови України Тарас Кремінь повідомив про тяжку втрату – відхід з життя Миколи Трохимовича Федорука. Він охарактеризувати його як легендарного державного діяча, багаторічного очільника міста Чернівці, народного депутата України VII-VIII скликань, а також як рішучого захисника і популяризатора державної мови та видатного реформатора місцевого самоврядування.
Про це він написав у Facebook.
Тарас Кремінь нагадав, що Микола Федорук був серед тих, хто принципово засуджував спроби легалізувати в Україні другу державну мову, категорично виступаючи проти скасованого згодом Конституційним Судом України закону "Про засади державної мовної політики". У 2012 році, коли місцева влада в багатьох регіонах, включно із Закарпаттям, Буковиною та Миколаївщиною, за словами Креміня, "підстрибуючи під звуки балалайок, запроваджувала двомовність", саме парламент того скликання, до якого входили Федорук та нинішній мовний омбудсмен, зупинив це "свавілля".
"Не забудьмо – що саме Микола Федорук – серед натхненників декомунізаційних процесів, співавторів історичного Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", інших добрих справ, якими утверджується наша держава", - написав Кремін.
За словами Тараса Креміня, авторитетом, знаннями і досвідом Миколи Федорука жив профільний Комітет Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. Діяльність цього комітету сприяла посиленню фінансової спроможності громад, зміцненню процесу формування ОТГ, поліпшенню спроможності Національного банку та Кабінету Міністрів, а також руйнуванню підвалин тоталітарного минулого, зокрема через історичні перейменування Кіровограда на Кропивницький та Дніпропетровська на Дніпро.
Згадуючи особисті якості та настанови Миколи Федорука, який щиро підтримував його та ділився безцінним досвідом, Тарас Кремінь навів улюблені слова покійного: "Треба бути у комфорті зі своєю совістю. Не боятися казати правду. Називати речі своїми іменами. Не виправдовуватися, а діяти. Люди самі дадуть оцінку твоїм справам".
"Висловлюю щирі співчуття рідним, близьким і друзям Миколи Трохимовича - людини Світла, Сили і Мудрості. Пам'ять про видатного Українця житиме вічно", - сказав Кремінь.
Як писав "Ми-Україна" раніше, на 86-му році життя помер український письменник, перекладач та літературознавець Валерій Шевчук.