Попри регулярні обстріли газівники роблять усе, аби харків’яни були з газом

Попри регулярні обстріли газівники роблять усе, аби харків’яни були з газом

На прифронтовій Харківщині газорозподільні мережі регулярно пошкоджують протягом майже трьох років російської навали. Але, попри все, масштабних і тривалих відключень газу вдається уникнути. Фахівці працюють щоденно і намагаються оперативно повертати людям газопостачання, хоча нерідко самі потрапляють під обстріли.

Як попри важкі обставини, харків'янам повертають "блакитне паливо" дивіться у сюжеті"Ми-Україна".

Так нині виглядає північна Салтівка - скелети багатоповерхівок, на стінах написи "Тут люди". Електрогазозварник Володимир Бойко пригадує, як вперше приїхав сюди на виклик, в район міста, яке окупанти на початку повномасштабного вторгнення рівняли з землею.

"Не працювали світлофори, машин не було, обірвані тролейбусні проводи, об'їжджали "воронки" - отак ми добирались до місця роботи. Було чотири "прильоти", два - з іншого боку, а два по лінії газопроводу. Ми, звісно, всі, хто знаходилися зверху, стрибнули вниз, тому що треба було врятуватися", - розповідає він.

Разом з колегами Володимир виїжджав у багатостраждальний район по декілька разів на добу. Згадує, що на виконання роботи під обстрілами йшли лічені хвилини. Від швидкості залежало життя. Потрапляли і під повторні удари.

"Я стою на драбині, на рівні другого поверху. Працює у мене зварка, я не чув свист. Хлопці, що були внизу, видно, почули, попадали під будинок. А я вже почув, коли вибух пройшов у другому дворі. Ноги ватні, вже лізти було важко. Наша робота полягала в тому, щоб полатати всі уламкові "прильоти" на газопроводі. А їх дуже багато. Це тільки звідсіля видно, а є ще і з тієї сторони. І посічено дуже багато газопроводу", - говорить газозварник Харківської міської філії ТОВ "Газорозподільчі мережі України" Сергій Нечмоглод.

Відлуння вибухів тут чути й сьогодні. Щодня під обстрілами область та й саме місто.

Пані Лідія радіє, нарешті її багатоповерхівку почали відновлювати. Зі сльозами пригадує, під час одного з ударів серце її чоловіка не витримало.

"Тут були жахливі обстріли, били. Цей будинок розбитий був, наш був розбитий.Це го числа ми тікали, нам стріляли у спину. Коли у нас 30 числа згорів будинок, чоловікові сказали, що він згорів. У нього третій інфаркт, він помер у мене", - згадує жінка.

Майстер аварійно-диспетчерської служби Віктор Чуга пригадує, як на початку вересня цього року окупанти поцілили по газопроводу. Підійти було неможливо через стовп вогню. Тому оперативно діяли для того, щоб локалізувати витік газу.

"Дуже велика була температура, було до того, що аж плавився асфальт. Дві бригади поїхали для того, щоб закрити засувки і збити полум'я, а одна бригада залишилась для того, щоб обстежити навкруги газовій мережі по причині витоку і пошкодження", - говорить він.

Та роботу з ліквідації витоків газу тоді виконали навіть без припинення газопостачання споживачам.

"Цього газопроводу не було, він був відірваний на рівні землі. Після того, як були закриті засувки, полум'я погасло. Ми провели зварювальні роботи, відновлювальні, і цей газопровід є діючим", - показує Володимир Черенчук, старший майстер аварійно-диспетчерської служби Харківської міської філії ТОВ "Газорозподільчі мережі України".

Він каже, його зміна розпочалася 24 лютого 2022 року і тривала декілька місяців. Пошкодження газопроводів від уламків снарядів доводилося латати щодня.

"Нам довелося жити на підприємстві, так як нам не вистачало рук і було багато викликів, які надходили нам на диспетчерську службу", - згадує він.

Газівник розповідає, як росіяни закидали "Градами" житловий масив. На виклик приїхали вночі. Усе довкола горіло, був єдиний вихід – закрити засувки, дорога до яких була вкрита мінами.

"Нам треба було добігти до газорегулюючого пункту для закриття засувок. Як потім з'ясувалося, ми бігли по мінному полю. Кожен наш виклик – це як другий день народження. Ми виїжджали і не розуміли, повернемось ми чи ні, тому що були повторні обстріли, на які ми всі потрапляли", - додає він.

З початку року фахівці "Газмережі" ліквідували понад 1400 аварій, пов'язаних із воєнними діями. Завдяки оперативній роботі газівників, як наголошує чільник групи "Нафтогаз" Олексій Чернишов, газ повернули понад 58 000 домогосподарств.

"Завдяки оперативній і героїчній роботі наших фахівців природний газ попри війну залишається єдиним гарантованим джерелом енергії. Наші фахівці накопичили достатній рівень аварійних запасів. Тож у разі обстрілів мереж у нас буде чим їх замінити чи відремонтувати. Газівники працюють цілодобово, аби газопостачання було безпечним і безперебійним. Ми дуже вдячні їм за самовіддану роботу і пишаємось своїми співробітниками", - сказав він.

За час повномасштабного вторгнення лише харківські газівники заварили сотні тисяч отворів від уламків снарядів і попри все повернули сотням тисяч харків'ян тепло і газ у домівки.

Головне