Парламент Словаччини прийняв суперечливий закон про неурядові організації

Парламент Словаччини прийняв суперечливий закон про неурядові організації

Словацький парламент схвалив законопроєкт, що посилює контроль над неурядовими організаціями (НУО). Документ був ухвалений у прискореному порядку мінімальною більшістю у 76 голосів.

Про це пише Politico.

Відтепер НУО повинні будуть публікувати дані про своїх донорів, а за недотримання вимог передбачено фінансові санкції.

Найбільш суперечливу частину закону, яка називала НУО лобістами, було вилучено як поступку для прийняття закону”, - пише видання.

Представники опозиційних партій, таких як “Прогресивна Словаччина” та “Свобода та солідарність”, закликають президента Словаччини Петера Пеллегріні накласти вето.

Зокрема неурядові організації “Via Iuris” та “Peace for Ukraine”, вважають новий закон надмірно репресивним і таким, що нагадує російське законодавство.

Цей закон скопійовано з росії, де подібне законодавство використовувалося для знищення незалежних організацій, ув’язнення діячів опозиції, змушення ЗМІ та застосування репресій”, - сказала організатор протестів з ініціативи “Мир для України” Люсія Стасселова. 

На знак протесту проти закону тисячі громадян вийшли на акції у понад 30 словацьких містах, а також за кордоном - у Мадриді, Копенгагені та Лондоні.

Просування цього закону було частиною давніх зусиль словацького прем’єр-міністра Роберта Фіцо, спрямованих на те, щоб неурядові організації  та  незалежні засоби масової інформації  закрили”, - повідомляє видання.

Ще у 2023 році, після того, як його вчетверте переобрали прем’єр-міністром,  Фіцо пообіцяв покласти край “перевазі НУО” у Словаччині.

Європейська комісія вже висловила занепокоєння щодо цього законопроєкту у звіті про верховенство права за 2024 рік і пригрозила судовими заходами, якщо документ набуде чинності.

За інформацією видання, Фіцо та його союзники стверджують, що нове законодавство спрямоване на підвищення прозорості. При цьому його політичні опоненти у це не вірять.

Автори законопроєкту зрозуміли, що початкова пропозиція не відповідатиме законодавству ЄС, як це було з подібним законом в Угорщині, тому вони знайшли інший спосіб підірвати неурядові організації”, - сказав депутат від правої партії “SaS” Ондрей Достал.

За його словами, це спроба “навісити ярлики” на громадські організації та надати їм негативного відтінку.

Як писав "Ми-Україна" раніше, парламент Словаччини відмовився засудити російську агресію проти України.

Головне