Сполучені Штати та Панама офіційно підписали новий оборонно-безпекову угоду, спрямований на посилення американського контролю над Панамським каналом. Голова Пентагону Піт Гегсет наголосив, що цей пакт має важливе значення для протидії зростаючому впливу Китаю в регіоні, пише Fox News.
Новий оборонний пакт США-Панама: основне з документа
Управління Панамського каналу підтвердило, що міністр Панами у справах каналу та Гегсет підписали спільну декларацію, в якій підтверджується суверенітет Панами та описується нове військове співробітництво.
"Угода підтверджує повагу та визнання суверенітету Панами над міжокеанським водним шляхом", - йдеться у повідомленні Управління каналу.
Вона також підтверджує прихильність обох країн до Договору про нейтралітет та правової бази, яка регулює роботу каналу, включаючи Конституцію Панами, сам договір та Основний закон каналу.
У декларації вказано, що сторони працюватимуть над розробкою моделі розподілу витрат для покриття послуг, які надаються американським військовим кораблям та допоміжним суднам.
"Будуть докладені зусилля для розробки механізму, який дозволить компенсувати послуги, що надаються військовим кораблям та допоміжним суднам, прагнучи до нейтральної за витратами основи. Цей механізм буде оцінюватися спільно з Міністерством безпеки Панами", - йдеться у тексті заяви.
Press Release from the Panama Canal. pic.twitter.com/bLfhWzRYFo
— The Panama Canal (@thepanamacanal) April 10, 2025
Візит Гегсета в Панаму
Очільник Пентагону заявив, що наразі розробляється також ширша схема, яка гарантуватиме американським військовим кораблям "першочерговий та вільний" прохід через Панамський канал. Він сказав, що офіційні особи США та Панами вже підписали меморандум про взаєморозуміння і готується остаточний документ, який офіційно закріпить пріоритет безкоштовного доступу для американських військових суден.
Водночас в Управлінні каналу підкреслили, що ця угода — лише початок, "декларація є першим кроком у створенні цієї моделі, яка буде розроблена на пізніших етапах".
Перебуваючи в країні Гегсет різко висловлювався про присутність Китаю в Панамі. Він попередив, що вплив КНР в Західній півкулі вже занадто великий і продовжує зростати.
"Не обманюйтесь, Пекін інвестує та діє в цьому регіоні заради військової переваги та несправедливої економічної вигоди. Вони експлуатують військові об'єкти та наземні станції, які розширюють їхній вплив. Вони експлуатують природні ресурси та землі, щоб живити глобальні військові амбіції Китаю. Китайські рибальські флоти крадуть їжу у наших країн та у наших людей", - заявив він.
Міністр оборони США також наголосив на тому, що китайські компанії продовжують контролювати критично важливу інфраструктуру в районі каналу.
"Це дає Китаю можливість проводити розвідувальну діяльність по всій Панамі. Це робить Панаму та Сполучені Штати менш безпечними, менш процвітаючими та менш суверенними... Сполучені Штати не дозволять Китаю загрожувати роботі каналу. З цією метою США та Панама за останні тижні зробили більше для зміцнення нашого співробітництва в галузі оборони та безпеки, ніж за останні десятиліття", - зауважив він.
Як писав "Ми-Україна" раніше, данська судноплавна компанія Moller-Maersk придбала стратегічну залізницю, що з'єднує порти на обох кінцях Панамського каналу, підриваючи присутність США на торговельному маршруті.