Польща з 1 січня замінить Угорщину на посаді голови Ради ЄС. Піврічний період головування Будапешта запам'ятався скандалами, критикою та візитами прем'єр-міністра Орбана до Путіна та Сі Цзіньпіна, пише Euronews.
Угорське головування, що тривало з 1 липня по кінець року, розпочалося контроверсійно - з кампанії "Зробимо Європу знову великою", що нагадувала слоган Дональда Трампа.
На початку головування угорський прем'єр здійснив візит до Москви, ставши першим лідером ЄС, який зустрівся з Путіним після початку повномасштабного вторгнення в Україну. Європарламент різко засудив цю зустріч, назвавши її "кричущим порушенням договорів ЄС".
Критику викликав і візит Орбана в Пекіна для зустрічі з головою КНР Сі Цзіньпіном. Багато країн ЄС почали дистанціюватися від Угорщини, бойкотуючи організовані Будапештом зустрічі. Європейські лідери заявили, що політика Орбана не представляє інтереси блоку.
Угорський прем'єр неодноразово критикував підтримку союзниками України, стверджуючи, що Київ "не зможе перемогти на полі бою". Орбан також звинуватив ЄС у створенні "маріонеткового уряду" у Варшаві та обвинуватив Брюссель у змові проти Угорщини.
Майбутнє головування Польщі під керівництвом Дональда Туска, як очікують в ЄС, зможе відновити єдність блоку та відродить проєвропейські настрої.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скандал між Польщею та Угорщиною: Будапешт прихистив обвинуваченого в корупції польського посадовця
Як відомо, головування в Раді Євросоюзу - це шестимісячний період, протягом якого одна з країн-членів ЄС керує роботою головного законодавчого органу блоку. Країна-голова відповідає за організацію роботи Ради, контроль виконання завдань, сприяння ухваленню політичних та правових рішень, а також виконує посередницьку функцію між державами-членами. На засіданнях головує міністр закордонних справ країни-голови, а профільні засідання очолюють відповідні міністри.
Як писав "Ми-Україна" раніше, Сполучені Штати надали Угорщині спецдозвіл на здійснення платежів за енергоносії через підсанкційний російський "Газпромбанк".