"Невловима" для ППО — що таке ракета РС-26 "Рубіж" та чи може РФ випробувати її на Україні

В українських ЗМІ та у соцмережах поширилась непідтверджена інформація про те, що Росія нібито має намір атакувати Україну у середу, 20 листопада, новітньою балістичною ракетою середньої дальності РС-26 "Рубіж", також відома, як "Авангард". Інформацію у Головному управлінні розвідки України спростували та заявили, що це чергова інформаційно-психологічна атака росіян. Втім, ризики застосування такої ракети можливі.

"Ми-Україна" детально розповість що відомо про ракету РС-26 "Рубіж", у чому її особливості та чи справді її не здатні відстежувати протиповітряні засоби оборони.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росіяни запустили ІПСО про масовану атаку на Україну, – ГУР

 

ІПСО про ракету РС-26 Рубіж

 

У соцмережах та у ЗМІ активно ширилась інформація, що Росія нібито мала наміри здійснити тестовий запуск по Україні з полігону "Капустин Яр", що в Астраханській області. Інші переконували, що це буде бойовий пуск.

 

Що відомо про ракету РС-26 Рубіж

 

Наразі немає жодної інформації щодо того, на якому етапі перебуває розробка ракети РС-26 "Рубіж". З останніх відкритих даних відомо, що робота над розробкою цієї ракети розпочалася ще до 2006 року. Росія тримає цей проєкт у високому ступені секретності, оскільки реалізація такого виду зброї є грубим порушенням положення Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (РСМД).

Крім того відомо, що перший запуск ракети відбувся 27 вересня 2011 року, а основні роботи зі створення РС-26 завершилися приблизно у 2015 році. Планувалося, що ця система надійде на озброєння російської армії у 2017 році. Проте, у 2018 році з'явилася інформація про те, що проєкт було виключено з державної програми озброєнь до 2027 року. А на заміну Росія нібито мала зосередитись на альтернативі — комплексі "Іскандер-К". 

У липні 2024 року Кремль заявив про можливе відновлення виробництва ракет середньої та меншої дальності, до яких належить і РС-26 "Рубіж". Ймовірність того, що Росія вже почала реалізовувати це рішення, досить висока. Варто зазначити, що йдеться не про абсолютно нову розробку, а про одну з модифікацій відомого "Тополя".

 

Тополь М

 

Вважається, що РС-26 "Рубіж" базується на двох ступенях "Тополь-М". Раніше російські розробники вже застосовували подібний підхід під час створення ракети середньої дальності РСД-10 "Піонер". Вона своєю чергою використовувала ступені від "Темп-2С" — попередника "Тополя". Оскільки "Рубіж" є ракетою середньої дальності, як і "Піонер", малоймовірно, що Росія обрала б інший принцип розробки.

 

Хто займається розробкою РС-26 Рубіж

 

Розробкою РС-26 "Рубіж" займається "Московський інститут теплотехніки", який є автором усіх попередніх ракет цього типу, зокрема "Темп-2С", "Піонер", "Тополь" та "Ярс".

Виробником виступає "Воткінський завод", що також відповідає за виготовлення балістичних ракет "Іскандер". Таким чином, у Росії є всі необхідні ресурси та можливості для оперативного розгортання виробництва РС-26 "Рубіж" на базі вже існуючих технологій, виробничих потужностей і логістичних ланцюгів.

 

Які характеристики у ракети РС-26 Рубіж

 

Наразі точні характеристики РС-26 "Рубіж" залишаються невідомими. Втім, за наявними даними, її стартова вага може становити близько 40–50 тонн, дальність варіюється від 2000 до 6000 км. Ракета, ймовірно, оснащена чотирма роздільними бойовими блоками потужністю 0,3 Мт кожен, подібними до тих, що використовуються в РС-24 "Ярс". Крім того, передбачається, що РС-26 може бути оснащена гіперзвуковим плануючим блоком типу "Авангард". Реальні розміри РС-26 "Рубеж" невідомі, за різними повідомленнями російських ЗМІ довжина ракети із головною частиною становить близько 23 метрів, без головної частини — близько 17 метрів. Діаметр ракети — два метри, маса бойового навантаження — 1000-1200 кг. 

Ракета базується на шасі з високою прохідністю, що забезпечує швидке переміщення та високу маневровість. Деякі експерти вважають, що РС-26 була розроблена для ураження цілей в Європі, через що вона отримала неофіційну назву "вбивця ПРО" (засобів протиракетної оборони). Також за непідтвердженими даними вона нібито має вдосконалені технології для точності ураження та має комплекс засобів подолання протиракетної оборони.

 

Як відбулися попередні тестування ракети РС-26 Рубіж


Перші пуски ракети РС-26 "Рубіж" в Росії були невдалими — під час них виявили певні технічні проблеми, що вимагало подальших доопрацювань.

Проте, є й ряд успішних: 26 травня 2012 року відбувся запуск з космодрому Плесецьк. Тоді ракета успішно вразила ціль на полігоні Кура на відстані 5800 км. Вже за 5 місяців Росія провела успішні випробування з полігону Капустін Яр до полігону Сари-Шаган, що підтвердило можливість ураження цілей на середніх дистанціях. За відкритими даними, останній  тест був 6 червня 2013 року — тоді нібито перевіряли стабільність роботи системи.

Як писав раніше "Ми-Україна", посольство Італії в Україні тимчасово призупинило роботу через загрозу масованих російських ракетних ударів. А у Міноборони США заявили, що не спостерігають ознак того, що росія планує використання ядерної зброї на території України.

 

Головне