Невидимий вбивця спочатку опалювального сезону лише на Сумщині зафіксували близько тисячі викликів, пов'язаних із витоком газу і більше 230 випадків отруєння чадним газом. Усе через несправність газового обладнання та порушення правил його використання. Отруєння чадним газом часто непомітне і тому люди просто плутають його із втомою. Детальніше дивіться на “Ми-Україна”.
Лікарі попереджають, людина може вчадіти непомітно, адже, як правило, плутає симптоми з перевтомою, коли відчуває головний біль, слабкість та запаморочення.
“Часто люди плутають з звичайною перевтомою або з якимось недомаганням і звертаються за допомогою саме з цими симптомами. А вже потім ми ідентифікуємо, що це отруєння чадним газом, беремо кров на аналіз карбоксигемоглобін і виявляється, що в цих людей збільшений рівень вуглекислого газу в крові”, - розповіла в.о. завідувача відділення інтенсивної терапії Сумської обласної клінічної лікарні Дар’я Тетюра.
У сумській обласній клінічній лікарні працює єдина барокамера на всю область. І саме цей прилад допомагає у лікуванні отруєння, зокрема, чадним газом.
Барокамера працює за принципом оксигенотерапії під високим тиском, що допомагає вивезти чадний газ з організму, покращити рівень кисню в крові та запобігти серйозним наслідкам.
“Через вже декілька годин, якщо отруєння чадним газом сильно вплине на людину, то це вже буде незворотний процес і чадний газ впливає і на нервову систему, на головний мозок. Тобто потрібно при перших вже проявах звертатися до лікувального закладу”, - наголосила Тетюра.
Водночас фахівці аварійно-диспетчерської служби з сумської філії “Газмереж” фіксують збільшення викликів через витік газу. Кажуть, 80% заявок підтверджуються.
“Наші співробітники щодня виїжджають на 100 викликів, пов'язаних із витоками природного газу. І, на щастя, отруєння чадним газом трапляється вкрай рідко. Але тих ситуацій можливо запобігти, якщо вчасно розпізнати аварію та зателефонувати за номером 104. Пам'ятайте, газ не пробачає помилок”, - розповів начальник аварійно-диспетчерської служби Сумської філії “Газмережі” Андрій Івахненко.
Причини витоку газу найчастіше - це несправність газових приладів або порушення правил їх експлуатації, наголошують фахівці. При будь-яких підозрах у несправності газового обладнання необхідно негайно звернутися до спеціалістів та не намагатись виправити проблему самостійно.
“Несправне або невірно встановлене газове обладнання – це шанс отруєння чадним газом. Ми рекомендуємо проводити широке технічне обслуговування газового обладнання і не нехтуйте своєю безпекою”, - зазначив начальник відділу технічного обслуговування Сумської філії “Газмережі” Руслан Багмет.
Задля зменшення ризику отруєння вуглекислим газом інженери “Газмереж” радять регулярно перевіряти стан газових приладів, проводити їх технічне обслуговування та забезпечувати належну вентиляцію в приміщенні.
“Газ у побуті – це, перш за все, зручності й комфорт. Але неправильна експлуатація газового обладнання може призвести до сумних наслідків. Ми постійно інформуємо наших клієнтів про необхідність перевірки димових та вентиляційних каналів, дотримання правил безпеки під час використання газу у побуті”, - додав головний інженер Сумської філії “Газмережі” Євген Шинкаренко.
Фахівці ще раз наголошують, хоч газ і є джерелом комфорту в оселях, він може бути небезпечним, якщо нехтувати правилами безпеки при його використанні.
Правила безпеки прості - користуватися справними приладами, провітрювати приміщення, де встановлено плиту чи котел, та вчасно викликати фахівців для проведення профілактичних робіт.
Як писав “Ми-Україна” раніше, троє людей отруїлися чадним газом на Житомирщині. Наразі постраждалі у реанімації.