Група фінських законодавців ініціювала збір підписів за вихід країни з Оттавської конвенції, що забороняє протипіхотні міни, аргументуючи це змінами безпекової ситуації в Європі. Президент Фінляндії Александр Стубб заявив, що у цьому питанні треба діяти "спокійно".
"Відправна точка полягає в тому, що наша найбільша загроза безпеці – це росія, і ми повинні відповісти на цю загрозу тим чи іншим чином. Світ сильно відрізняється від епохи, коли була прийнята Оттавська конвенція. Ще раз, спокійно, давайте проведемо опитування, щоб подивитися на наші показники та технологічні виміри", - наголосив глава держави в інтерв'ю Yle.
За словами Стубба, технології значно розвинулися за 13 років, тому добре провести дискусію та зробити чіткий звіт про те, яка національна оборона потрібна Фінляндії саме зараз.
"Я думаю, що хорошим прикладом тут є війна між росією та Україною на даний момент. Україна намагається зупинити російську піхоту, і тоді потрібно ставити питання, як їй це краще зробити? Дуже ймовірно, частково з мінами і частково з безпілотниками", - додав президент.
За словами Стубба, Фінляндія завжди ставить питання національної безпеки на перший план. Він нагадав, що країна вміє швидко реагувати на зміни безпекової ситуації. Яскравий приклад - це блискавичне рішення про вступ до НАТО після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну в лютому 2022 року.
Ініціатори виходу з угоди стверджують, що це є виправданим кроком на тлі суттєвих змін у безпековому середовищі Фінляндії.
"У Європі вирує спровокована росією війна, де рф безжально використовує протипіхотні міни проти України. Сьогодні Фінляндія захищає найдовший сухопутний кордон НАТО з росією. Це ключові зміни також і в частині міжнародного договірного права", - йдеться в ініціативі.
Збір підписів за ініціативу розпочнеться у День Незалежності країни, 6 грудня.
Як писав "Ми-Україна" раніше, у листопаді США схвалили надання Україні спеціальних протипіхотних мін для протидії російському наступу на Сході країни.