Внаслідок скорочення глобальних програм американської допомоги, ініційованих президентом Дональдом Трампом, на урядових складах США накопичилося від 60 до 66 тисяч метричних тонн продовольчої допомоги. Ці запаси, якими можна було б забезпечити харчуванням 3,5 мільйона людей протягом місяця, ризикують стати непридатними для використання. Про це повідомляє Reuters із посиланням на п'ять джерел, обізнаних із ситуацією.
За інформацією агентства, продовольчі запаси опинилися заблокованими на чотирьох складах після того, як у січні 2025 року адміністрація Трампа прийняла рішення про суттєве скорочення міжнародних програм допомоги.
Згідно з документами, з якими ознайомилося Reuters, на складах у Джибуті (Південна Африка), Дубаї та Х'юстоні зберігається понад 66 тисяч тонн продуктів, серед яких високоенергетичне печиво, рослинна олія та збагачене зерно. Загальна вартість цих запасів оцінюється більш ніж у 98 мільйонів доларів США.
Як повідомляють два джерела, деякі продукти, термін придатності яких закінчується вже в липні, можуть бути знищені шляхом спалення, використання як корму для тварин або іншими способами утилізації. Зокрема, майже 500 тонн високоенергетичного печива на складі в Дубаї мають термін придатності до липня 2025 року. За підрахунками Reuters, цим печивом можна було б забезпечити щонайменше 27 тисяч дітей, які страждають від гострого недоїдання, протягом місяця.
Аналіз даних Всесвітньої продовольчої програми, проведений Reuters, демонструє, що наявними запасами можна було б прогодувати понад мільйон людей протягом трьох місяців або все населення Гази протягом півтора місяця.
Речник Державного департаменту США, який здійснює нагляд за діяльністю USAID, заявив, що триває робота для забезпечення безперебійного продовження програм допомоги та їх передачі до липня в рамках процесу згортання діяльності агентства.
"USAID постійно консультується з партнерами щодо того, куди найкраще розподілити товари, що перебувають на попередньо підготовлених складах USAID, для використання в надзвичайних програмах до закінчення терміну їхньої придатності", — повідомив представник відомства.
За даними джерел, пропозиція передати запаси гуманітарним організаціям, які зможуть їх розподілити, наразі призупинена і очікує схвалення від Управління з питань іноземної допомоги Державного департаменту США, яке очолює Джеремі Левін.
Згідно з повідомленням, поданим до Конгресу в березні, USAID планує звільнити майже весь свій персонал у два етапи — 1 липня та 2 вересня 2025 року. Два колишні співробітники агентства повідомили, що серед тих, хто втратить роботу в липні, будуть критично важливі фахівці, необхідні для управління складами та переміщення вантажів.
Ситуація із заблокованими продовольчими запасами розгортається на тлі зростання рівня голоду у світі. За даними Всесвітньої продовольчої програми, 343 мільйони людей стикаються з гострою нестачею продовольства, з яких 1,9 мільйона перебувають на межі голоду, переважно в Газі, Судані, окремих районах Південного Судану, Гаїті та Малі.
Як писали "Ми-Україна" раніше, президент Сполучених Штатів Дональд Трамп в інтерв'ю телеканалу Fox News ухилився від прямої відповіді на запитання, чи вважає він російського президента Володимира Путіна перешкодою для досягнення миру з Україною.