На Харківщині медзаклади рятуються від відключення електроенергії сонячними електростанціями

На Харківщині медзаклади рятуються від відключення електроенергії сонячними електростанціями

На Харківщині під планові відключення світла потрапляють навіть медзаклади, але зовсім без електропостачання вони не залишаються. Завдяки групі "Нафтогаз" та парламентському Комітету з питань енергетики на дахах медичних установ вже запрацювали сонячні електростанції. Окрім усього, такі станції дозволять лікарням суттєво заощаджувати на комірному. Хто вже встиг оцінити переваги нових систем, розкаже кореспондентка "Ми-Україна" Ірина Антонюк.

Це амбулаторія у селищі Пісочі  - одразу за кільцевою Харкова. Ще донедавна лікарям доводилося працювати без світла через планові відключення. Але кілька тижнів тому їм встановили понад 40 сонячних панелей і акумулятори до них.

"Це нам дасть можливість працювати при відключенні електроенергії. Система накопичення, вона накопичує електроенергію від сонячних панелей. Сонячні панелі у комплекті з акумуляторами майже повністю закривають потреби амбулаторії", - розповідає Любов Канцедал генеральна директорка центру первинної медичної допомоги.

Тепер флюорографію та мамографію теж можна зробити без перешкод.

"Оця платформочка, вона притискає молочну залозу, і коли вимикається світло, і жіночка залишається притиснено, це був жах. Так що дуже зараз гарно", - говорить медсестра Олександра Рахмаіл.

Щодня сюди звертається за допомогою близько трьох сотень пацієнтів.

"Немає освітлення, страждають пацієнти, ми не можемо надавати їм якісну медичну послугу, а це життя, життя людей і її здоров'я. Це спільний проєкт групи НАК "Нафтогаз України" та Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Тому дуже-дуже вдячні", - додала Любов Канцедал.

В лікарні ще не підрахували, скільки точно грошей їм зекономить сонячна станція.

"Я думаю, що в літні місяці, мабуть, ми будемо точно, може, трішечки в плюсі", - зауважує гендиректорка.

А це інша лікарня - опорна у Новій Водолазі. І тут вже підрахували економію.

"Використання сонячних панелей дасть змогу зекономити понад 360 000 гривень бюджетних коштів. Це вагома сума для бюджету. Будь-яка економія – це вагомо", - розповідає заступник селищного голови Нововодолазької селищної ради Михайло Золотар.

На даху лікарні встановили 82 панелі загальною потужністю на 30 кВт. І така потужність повністю перекриває потреби відділення. Загалом у рамках проєкту "Енергія сонця лікарням" такі сонячні станції встановили на дев'яти медзакладах по всій країні.

"З тих дев'яти шість організовані в дуже складній Харківській області, де ситуація ускладнюється тим, що є близькість до кордону з росією, близькість до лінії бойових дій. І там часто бувають обстріли і часто, на жаль, бувають знеструмлення. Тому в Харківській області дуже важливо допомагати. І тут саме роль НАК "Нафтогаз" досить велика", - підкреслив голова Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.

Ініціювали проєкт група "Нафтогаз" та Комітет Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг спільно з партнерами.

"В теперішніх енергетичних реаліях наявність безперебійного електропостачання – питання виживання. Особливо це актуально для медичних закладів. Сонячні  електростанції, встановлені на дахах медичних закладів, будуть  надійним джерелом аварійного живлення, коли зникає світло", - наголосив Олексій Чернишов, голова правління "Нафтогазу". 

Пацієнти лікарень зраділи, що тепер не будуть страждати без світла - ані вони, ані лікарі.

"Мабуть, зима буде дуже важка, а всі ми хворіємо і будемо хворіти багато. І коли пацієнти будуть сюди звертатися, то світло потрібно. Ще знає, як важко в них працює їх медична система. Воно, коли є світло там, глючить постійно, то хоч коли воно буде, то буде трохи легше лікарям. Я думаю, що це дуже-дуже потрібна штука", - говорить пацієнт Олександр Качанюк.

В рамках проєкту "Енергія сонця лікарням" сонячні електростанції встановили в медзакладах Харківщини, Львівщини та Прикарпаття. Але головна увага при фронтовому регіону, бо саме він найбільше постраждав від атак загарбників.

Головне