Греція оприлюднила карту морського просторового планування (MSP), яке охоплює екологічні, енергетичні та транспортні аспекти використання морських просторів. Попри заяву про технічний характер документа, Туреччина різко відреагувала, звинувативши Афіни в посяганні на морську юрисдикцію.
Про це пише грецьке видання Ekathimerini.
Цей крок став виконанням зобов'язання перед Європейським Союзом, яке Греція відкладала з 2021 року, проте викликав гостру реакцію з боку Туреччини.
“Метою MSP є управління людською діяльністю в морських районах, беручи до уваги кліматичну стійкість морського середовища, сталий розвиток туризму, захист культурної спадщини, покращення та захист морського транспорту, розширення транскордонної взаємодії та проєктів, використання енергетичних ресурсів, а також такі види діяльності, як рибництво”, - пише видання.
MSP не стосується юридичного розмежування морських зон, однак карта, що супроводжує документ, ґрунтується на загальноприйнятому міжнародному принципі - що острови мають власний континентальний шельф. Саме це й стало причиною критики з боку Анкари.
“Ми хотіли б нагадати про необхідність уникати односторонніх дій у закритих або напівзамкнутих морях, таких як Егейське та Середземне моря”, - йдеться в заяві МЗС Туреччини.
В Анкарі заявили, що міжнародне морське право заохочує співпрацю між прибережними державами у відповідних морях, у тому числі щодо екологічних питань.
“В цьому контексті наша країна завжди готова співпрацювати з Грецією в Егейському морі”, - повідомило турецьке МЗС.
За словами видання, Туреччина категорично не визнає право грецьких островів на континентальний шельф, вважаючи, що це обмежує її вихід до моря. Саме з цієї причини Анкара підписала у 2019 році морський договір із Лівією, незважаючи на те, що між країнами не існує спільного морського кордону - його перетинають території Греції та Єгипту, які, своєю чергою, уклали власні морські угоди.
Історично майже всі острови Егейського моря знаходяться під контролем Греції, що склалося після Балканських війн та Другої світової. Туреччина вважає, що в разі розширення грецьких територіальних вод з 6 до 12 миль, прохід через Егейське море буде повністю залежати від Афін. Відтак у Туреччині погрожували війною, якщо Греція наважиться на це розширення.
“У разі розширення жоден корабель не зможе перетнути Егейське море, не пройшовши через грецькі територіальні води”, - пише видання.
Греція вже розширила свої води до 12 миль в Іонічному морі, але утримується від аналогічного кроку в Егейському, залишаючи за собою таку можливість у майбутньому. Як зазначено в пояснювальних записках до MSP, нові карти лише “відображають поточну реальність”. У коментарі МЗС Греції наголошено, що країна готова продовжувати діалог із Туреччиною.
Згідно з вимогами ЄС, Греція мала подати своє MSP ще до 31 березня 2021 року. Європейський суд вже неодноразово нагадував Афінам про відповідальність за затримку, востаннє 27 лютого, коли країні знову пригрозили штрафними санкціями.
Як писав "Ми-Україна" раніше, США і рф проголосували проти резолюції ООН через згадки про російське вторгнення в Україну.