В Україні змінили правила вступу до аспірантури. Відповідне рішення ухвалило Міністерство освіти і науки, повідомив очільник відомства Оксен Лісовий.
"Не є таємницею, що в останні два роки стрімко зросла кількість чоловіків-студентів призовного віку, які раптом згадали, що їм треба друга чи третя вища освіта, аспірантура чи докторантура.
Жага до знань - це чудово. Фіктивне навчання - ні. Тож змінюємо правила вступу на аспірантуру у 2024", - зазначив міністр освіти.
Водночас він оприлюднив нові правила вступу до аспірантури у 2024 році
- ЄВІ залишається. Прохідний бал в частині ТЗНК 160. Це обовʼязково для допуску до вступних випробувань.
- Іноземна мова складається і є обовʼязковою для вступу до магістратури, однак не обовʼязкова для допуску до вступу до аспірантури.
- Вступити на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми, які не дають право на відстрочку. Тобто робиться акцент на якість освіти.
- Пріоритетом стане денна форма навчання, задля чого збільшується кількість місць на бюджеті – з 3200 до 7000 (аби "не відрізати" можливість вступу для справжніх, вмотивованих та здібних).
"Те, що система освіти стала такою "дірою" для ухилянства свідчить про симптоми її занедбаності. І саме тому ми розпочали її комплексну трансформацію. Бо якість освіти і цінності, які плекаються в цій системі, мають значення. Не можна жити у світі подвійних стандартів, де одні захищають свободу, правду, гідність і справедливість. А інші чинять навпаки і ще й навчають дітей перших. Так не повинно бути", - наголосив Лісовий.
Водночас він зазначив, що до початку повномасштабної війни щороку на аспірантуру (бюджет і контракт) вступали близько 7-8 тисяч людей. Цьогоріч на вступ до аспірантури і магістратури претендують 246 189 осіб, 79% з них або 91 561 осіб - це чоловіки.
Як повідомляли "Ми-Україна", в українських університетах з 2022 року фіксують стрімке зростання вступників в аспірантуру, зокрема помітно зросла частка чоловіків призовного віку, зокрема з 30 років.