Прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан заявив, що уряд країни дозволив транзит газу до Придністров'я, щоб запобігти гуманітарній кризі, яка могла виникнути після відмови місцевої адміністрації від європейської фінансової допомоги.
Про це повідомляє офіційний канал уряду Молдови Prima Sursă.
"Сьогодні Комісія з надзвичайних ситуацій ухвалила рішення дозволити транзит газу від кордону Республіки Молдова у придністровський регіон на підставі контракту, підписаного Moldovagaz з європейським трейдером, з передоплатою", — сказа Речан.
За його словами, поставки газу в регіон, які здійснювалися за рахунок європейської допомоги, завершилися 10 лютого. Перша партія за новим контрактом очікується 13 лютого.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Без газу, світла, а тепер і води: Кремль провокує гуманітарну кризу в Придністров'ї - прем'єр Молдови
Щоб забезпечити газопостачання на перехідний період, Moldovagaz продасть Tiraspoltransgaz 2 млн м³ газу, а ще 3 млн м³ надасть у борг із вимогою повернути його до 31 березня.
Речан підкреслив, що таке рішення ухвалили після того, як адміністрація Тирасполя не виконала умови для отримання європейських 60 млн євро, через що постачання енергоресурсів у регіон опинилося під загрозою.
"Уряд Республіки Молдова вирішив дозволити транзит газу, щоб уникнути гуманітарної кризи, наголошуючи, що цей газ не фінансується коштом європейських або молдавських коштів", - підсумував прем'єр.
Що передувало?
- 1 січня 2025 року Україна зупинила транспортування російського природного газу через власну газотранспортну систему.
- 3 січня проросійська "влада" Придністров'я відповіла відмовою на пропозицій щодо альтернативних поставок газу, прирікаючи сотні тисяч людей на сувору зиму без опалення.
- 25 січня президент Володимир Зеленський під час зустрічі у Києві з лідеркою Молодови Маєю Санду запропонував країні постачати вугілля на ДРЕС у Придністров’ї "за низькою ціною або навіть безоплатно" в обмін на електрику. Так званий глава "ПМР" Вадим Красносельський назвав озвучену ініціативу "спекуляцією" та відхилив її.
- 29 січня Молдова і Придністровʼя уклали контракт про постачання газу в кредит.
- 31 січня Євросоюз виділив Молдові 64 мільйони євро на енергетичні потреби.
- Вранці 10 лютого прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан повідомив, що Тирасполь відмовився від фінансової допомоги ЄС у розмірі €60 млн через умови її надання, зокрема вимогу поступового наближення тарифів до ринкового рівня. Крім того, він зазначив, що росія перешкоджає отриманню цих коштів, оскільки побоюється ослаблення свого впливу на регіон.
Як інформував "Ми-Україна" раніше, суд обрав запобіжний захід судді Господарського суду Києва, підозрюваному у державній зраді.