Правоохоронні органи семи країн провели масштабну операцію проти російської кіберзлочинної організації, яка використовувала віруси Qakbot, Danabot, Conti та інші шкідливі програми для атак по всьому світу. Про це повідомляє The Guardian.
До спецоперації під кодовою назвою Endgame долучилися слідчі з Великої Британії, США, Канади, Німеччини, Франції, Данії та Нідерландів. Координувала дії німецька сторона, а розслідування тривало з 2022 року.
Слідство встановило, що хакери з Росії та пов'язаних структур інфікували понад 300 тисяч комп'ютерних пристроїв у різних країнах світу. Постраждали користувачі з США, Європи, Австралії, Польщі, Індії та Італії.
Злочинці здійснювали викрадення персональних даних, займалися шантажем та кібершпигунством. Особливу увагу приділяли урядовим, дипломатичним та військовим установам. Частину отриманої інформації зберігали на серверах, розташованих у Росії.
Міжнародні слідчі ідентифікували 37 осіб, причетних до діяльності злочинної мережі. На 20 підозрюваних видано міжнародні ордери на арешт.
Американська сторона висунула офіційні обвинувачення проти 16 хакерів, включаючи організаторів шкідливих мереж Qakbot і Danabot.
Серед головних підозрюваних:
- Рустам Галлямов з Москви
- Олександр Степанов (псевдонім JimmBee) з Новосибірська
- Артем Калінкін (псевдонім Onix) з Новосибірська
- Роман Прокоп (громадянин України), підозрюваний в участі у мережі Qakbot
Окремо слідчі виділяють росіянина Віталія Ковальова, якого німецька поліція вважає керівником групи Conti. Німецькі правоохоронці називають його одним з найуспішніших шантажистів в історії кіберзлочинності.
За даними міжнародних слідчих, більшість підозрюваних є громадянами Російської Федерації.
Німецькі слідчі визнають малу ймовірність екстрадиції фігурантів з Росії чи ОАЕ. Однак вони підкреслюють, що ідентифікація та публічне викриття учасників мережі завдали серйозного удару по кіберзлочинній організації.
Як писали "Ми-Україна" раніше, у США знову розгорівся скандал навколо витоку даних, а саме після зламу месенджера TeleMessage, який використовували понад 60 співробітників урядових структур, включаючи Білий дім.