Сьогодні в Україні нараховують рівно 1000 днів від початку ескалації повномасштабної війни, яку Росія веде із нашою країною. Слово "санкції" на вустах в українців весь час, а особливо тоді, коли ці санкції б’ють по економіці ворога. Це можна побачити хоча б по тому, який станом на зараз курс рубля до долара. А от наскільки ці санкції дієві, ми сьогодні говоритимемо із пані Оленою Нусіновою, доктором економічних наук, експерт з корпоративного управління та комплаенс, член міжнародної асоціації комплаенс, член опікунської ради ICFM UK в Україні.
Добрий день, пані Олено! Наскільки виправданою є політика стосовно санкцій, накладених на країну агресора та як вона б’є по економіці Росії?
— Добрий день! Я, як і весь цивілізований світ, вважаю, що санкційна політика є безумовно актуальною та виправданою. Але все не стоїть на місці, тобто, розвивається. Саме тому уникати санкцій Росії також вдається більш вдало. Як ми можемо бачити ескалацію накладення санкцій, які вдало реагують тим, що відбувається: по-перше, це були загальні санкції, направлені на країну агресора. Зараз, особливо якщо подивитися на останні пакети США, вони демонструють те, що, проводиться більш глибинний аналіз: виявляються ті проксі-компанії чи тіньовий флот, а ще компанії, які безпосередньо допомагають обходити санкції – і до них також ці міри застосовуються. Тобто, санкційна політика безперечно є актуальною, але для того, щоб вона була ще актуальнішою, кожний день щось модифікується, то ж треба досліджувати. Дуже добре, що є робочі групи, які досліджують і унеможливлюють ситуації, коли санкції стають більш комфортними для країни-агресора.
За час війни було застосовано 10- пакетів санкцій. Охарактеризуйте будь-ласка, наскільки це було вдалим?
— По-перше, це SWIFT – відключення російських банків від системи вдарило по фінансовому сектору РФ. Гранична ціна на нафту теж виявилася дуже дієвою, бо системно вплинула на цю сферу діяльності Росії. Також запровадження санкцій стосувалося і енергетичних продуктів. Все це ефективно впливало на перешкоджання і діяльності країни-агресора. Якщо подивитися на фінансову сторону, то, як Ви вірно помітили, рубль «просів» відносно долара, а облікова ставка підвищилася, мабуть у серпні на 15% – все це можна охарактеризувати як позитивний вплив санкцій.
От зараз все частіше можна почути так звану російську ліберальну позицію, яка каже приблизно таке: «А давайте ви знімете більшість санкцій і залишите тільки точкові, які б’ють по нашим елітам. Це ж не населення винне, не воно приймало рішення, це все Путін та його еліти!». Скажіть, що Ви думаєте з цього приводу?
— По-перше, я взагалі не розділяю поглядів країни-агресора. По-друге, я вважаю, що санкції мають бути таргетованими не тільки в бік еліти, але й в бік всіх тих, хто своєю присутністю (хай навіть мовчазною), діяльністю допомагає здійснювати військову агресію щодо України. Тому дуже важливо запроваджувати санкції стосовно еліти, бо саме еліта має стільки компаній у Євросоюзі, що ми навіть і не бачимо, як вони обходять ці санкції. Але якщо санкції безпосередньо будуть стосуватися всіх і кожного, хто допомагає, бере участь, підтримує у будь-який спосіб військові дії, тоді санкційна політика буде повною мірою ефективною.
Ми всі знаємо, що політика тісно пов’язана з бізнесом. Нещодавно Шольц телефонував Путіну, відбулася розмова… Всім також відомо, що до повномасштабного вторгнення саме Німеччина була країною №1, якщо казати про партнерів Росії у ЄС. А запитання моє таке: як Ви вважаєте, чи дотисне бізнес до перемовин?
— Взагалі-то, я вважаю, що якщо це великий бізнес, який розробляє довгострокову стратегію (а це неминуче для такого бізнесу), то він має чітко усвідомити один факт: залежність від одного стратегічного партнера ніколи не призводить до хороших результатів. А отже, замість того, щоб жалітися чи потрапляти у невизначену ситуацію, коли просто неможливо швидко замінити стратегічного партнера, треба шукати нові шляхи та рішення, які дозволять диверсифікувати бізнес, знайти «золоту середину», мати бізнес-незалежність та розвиватися далі.
І останнє питання: аналітики підкреслюють, що санкції виконують три важливі речі – впливають на економіку, на мікроклімат в країні та підштовхують до перемовин. От Ваш прогноз: наскільки швидко все це відобразиться на перебігу подій і наскільки в принципі ми можемо казати, що війна завершиться дипломатично (перемовинами)?
— Я переконана у тому, що у нас є два типи зброї. По-перше – це летальна, надана нам партнерами, а по-друге – санкції. От тому я вважаю, що чим більше буде поглиблена санкційна політика, тим більше буде можливостей для того, щоб Україна просунулася з цим питанням. Саме ефективна міжнародна санкційна політика, а також і внутрішня українська санкційна політика доведуть нас до того, чого бажає вся країна – до перемоги!