Лікарні на Харківщині встановлюють міні-СЕС на дахах в очікуванні можливих відключень

Лікарні на Харківщині встановлюють міні-СЕС на дахах в очікуванні можливих відключень

Лікарні на Харківщині готуються до можливих знеструмлень взимку. У прифронтовій області серйозно пошкоджена генерація, тож медики готують резервне живлення. А це можуть бути не тільки генератори, але і сонячні електростанції на дахах.

Установити їх медзакладам спільно з партнерами допомагають Група "Нафтогаз" і парламентський Комітет з питань енергетики. Окрім всього, міні-СЕС дозволять лікарням суттєво економити на комірному, деталі у сюжеті кореспондентки "Ми-Україна" Ірини Антонюк.

Пані Ірина - старша медсестра відділення інтенсивної терапії в районній лікарні - каже, для пацієнтів в реанімації кожна хвилина без роботи апаратів може вартувати життя. Тож до ймовірних відключень світла готуються вже.

"Це акумулятор і "безперебійник", який видає 220 V. До нього можна підключити апарати ШВЛ - він витримує, не вибиває. Апарати ШВЛ, дефібрилятор до нього можна підключити... Постійно він заряджається. У нас ще один такий комплект теж є, але він інший палаті", - говорить медикиня.

Але від електропостачання залежать не тільки апарати реанімації.

"Вся система, всі дані заносяться в медичну систему. Це дуже важлива робота оргтехніки і дуже в нас багато апаратур. В нас вся апаратура, вона життєва необхідна. Це питання життя і смерті", - додає пані Ірина.

Ця лікарня опорна і приймає пацієнтів з усіх навколишніх громад. В реанімації може знаходитися одночасно 17 пацієнтів, у стаціонарі - понад 200. За рік через лікарню проходить близько півмільйона пацієнтів. Найважливіший – хірургічний корпус.

"Тут і знаходиться відділення анестезіології, знаходиться хірургічний блок з операційним блоком, знаходиться відділення кушерсько-гінекологічне, де приймаються пологи. Знаходиться відділення екстреної невідкладної медичної допомоги. Тобто, всі стани, які загрожують життю і здоров'ю, всі вони лікуються в цьому відділенні", - зазначає директорка Центральної районної лікарні Ганна Власенко.

Саме цей корпус ще з часів пандемії ковіду забезпечили потужними генераторами. Але цьогоріч благодійники встановили на даху лікарні ще й сонячну електростанцію. Вже пару тижнів вона в роботі.

"У нас є посилання на контроль її роботи. Тобто, ми в реальному часі можемо слідкувати за її роботою і за тим, скільки КВт ця електроенергія дає", - додає Ганна Власенко.

А це вже Катеринівка. І тут теж меценати встановили таку саму сонячну електростанцію.

"84 панелі нам привезли. І це альтернативне джерело надасть змогу безперебійно використовувати все наше обладнання при можливих, при ймовірних відключеннях електроенергії", - розповідає Наталія Полухіна, заступниця директора з економічних питань.

Ця лікарня ще більша, ніж у Краснограді, розрахована на майже 350 ліжок у стаціонарі. 

"За 10 місяців цього року ми прийняли 9000 пацієнтів в стаціонарі. І також ми надаємо медичну допомогу внутрішньопереміщеним особам, що це дуже важливо. В цьому році до нам вже за допомогою звернулися 550 ВПО", - зауважує Наталія Полухіна.

Електрика тут критично важлива і для відділення реабілітації.

"Близько 30%роботи – це робота на електричних тренажерах. Наприклад, мотомед – прилад для реабілітації верхніх та нижніх кінцівок, який повністю електричний. Це дуже негативно на реабілітацію пацієнтів відбивається, тому що не весь об'єм занять ми можемо провести з ними", - зазначив завідувач реабілітаційного відділення Олег Сухомлин.

Обидві лікарні були забезпечені потужними генераторами, але обслуговувати та заправляти генератори довго та дорого. Сонячні ж електростанції дозволять суттєво економити.

"Ми очікуємо економію близько 40 000 КВт на рік. Це, звісно, буде економія значна в літні і весняні місяці. В коштах економія буде 1450 на рік, що дуже важливо для нашого бюджету і це значні кошти", - пояснює Наталія Полухіна.

Зекономлене планують перерозподілити на покращення умов у семи лікарнях.

"Хочеться подякувати моїй компанії НАК "Нафтогаз України" за таку підтримку вагому для нашої громади. Це не перший проєкт, ми також в комунальній сфері, для старостинських округів у нас є підтримка", - говорить голова Краснограда Світлана Кривенко.

Ініціювали проєкт група "Нафтогаз" та Комітет Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг спільно з партнерами.

"У теперішніх енергетичних реаліях наявність безперебійного електропостачання – питання виживання. Особливо це актуально для медичних закладів. Сонячні електростанції, встановлені на дахах медичних закладів, будуть надійним джерелом аварійного живлення, коли зникає світло". - наголосив голова правління НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов.

В рамках цього проєкту третину лікарень вже забезпечили акумуляторами, щоб лікарі могли працювати навіть коли будівля буде повністю знеструмлена.

Нині сонячні станції отримали дев'ять лікарень по всій країні.

"З тих дев'яти шість реалізовані в дуже складній Харківській області, де ситуація ускладнюється тим, що є близькість до кордону з росією, близькість до лінії бойових дій. І там часто бувають обстріли і часто, на жаль, бувають знеструмлення. Тому в Харківській області дуже важливо допомагати і тут саме роль "Нафтогазу" досить велика", - підкреслює голова комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.

Усі потреби лікарень в електриці у разі знеструмлень ці сонячні електростанції, звичайно, не покриють, але точно забезпечать роботу найважливіших корпусів, тих, де рятують життя.

"Група "Нафтогаз" щиро підтримує такі важливі соціальні проекти. Від ефективного енергозабезпечення лікарень залежить здоров'я та життя українців. І ми маємо про це дбати", - наголосив Олексій Чернишов.

В рамках проєкту "Енергія сонця лікарням" сонячні електростанції встановили в медзакладах Харківщини, Львівщини та Прикарпаття. Але головна увага – саме прифронтовому регіону. 

Головне