Ленд-ліз для України: чому досі не запрацював

Ленд-ліз для України: чому досі не запрацював

Закон про ленд-ліз для України був підписаний президентом США Джо Байденом ще 9 травня 2022 року, однак й досі не запрацював на практиці. Чому так сталося пояснила керівниця мовлення "Голосу Америки" у Східній Європі Мирослава Гонгадзе. 

В ефірі "Ми-Україна" вона зазначила, що для його використання ще не прийшов час. Наразі для України озброєння купують значно швидше і з бюджету, який виділили США. 

"Поки що використовують ті кошти, які вже виділені з американського бюджету. І це поки ефективніше і вигідніше ніж ленд-ліз. Тому що ленд-ліз передбачає повернення, а отже зараз, поки кошти виділені й ця допомога має бути швидкою, то купують з бюджету. Але можливість використання ленд-лізу таки відкрита", - розповіла Гонгадзе.

Нагадаємо, історія із законом про ленд-ліз для України розпочалась ще до 24 лютого 2022 року, коли рф розв’язала повномасштабну війну. До Конгресу документ внесли у торік у січні. У травні він пройшов Палату представників та Сенат. Для його підписання Байден обрав символічну дату - 9 травня. 

Головна ідея ленд-лізу полягає у спрощенні бюрократичного процесу стосовно передачі озброєння та військової техніки. В самому законі вказано, що американський лідер “може уповноважити уряд надавати в борг або давати в оренду засоби оборони Україні та іншим країнам Східної Європи, які постраждали від вторгнення рф в Україну, щоб допомогти зміцнити обороноздатність цих країн і захистити цивільне населення"

На сьогодні українська сторона отримує військову допомогу з федерального бюджету США без будь-яких додаткових умов, які є у законі про ленд-ліз. Цей закон є своєрідною страховкою на випадок, якщо Конгрес відмовиться від допомоги нашій країні або нашим партнерам стане скрутно допомагати.

Як писав "Ми-Україна" раніше, СБУ заблокувала ще 14 нових схем ухилення українських громадян від мобілізації в умовах війни та для допомоги нелегальному виїзду за кордон.

Головне