Європейський оборонний фонд вперше фінансуватиме проєкти в Україні

Європейський оборонний фонд вперше фінансуватиме проєкти в Україні

Європейська комісія анонсувала масштабні інвестиції в обсязі 910 мільйонів євро в рамках Європейського оборонного фонду (ЄОФ) на 2024 рік. Одним із ключових аспектів цієї ініціативи стало історичне рішення про включення українських оборонних підприємств до переліку бенефіціарів програми. Про це повідомляється на офіційному сайті Єврокомісії.

Згідно з оприлюдненою інформацією, ці кошти спрямовуватимуться на створення потужної та інноваційної оборонної промисловості в Європі. Головною метою фінансування є усунення критичних недоліків у військових спроможностях, зокрема в таких галузях як мобільність військ та протидія безпілотним літальним апаратам.

"Ці інвестиції мають на меті закрити ключові недоліки у спроможностях, наприклад, в мобільності сил або у захисті від дронів, шляхом інновацій та співробітництва між європейською наукою й промисловістю", — зазначається у повідомленні.

Співпраця між європейськими та українськими оборонними підприємствами будуватиметься на основі діяльності Офісу ЄС із оборонних інновацій у Києві. Кінцевою метою такої взаємодії є зміцнення зв'язків та подальша інтеграція України до європейської оборонно-промислової бази, що дозволить виконувати спільні завдання у сфері безпеки та інновацій.

Серед проєктів, що реалізовуватимуться в Україні за підтримки ЄОФ, особливу увагу приділятимуть розвитку малих безпілотних систем з акцентом на впровадження технологій штучного інтелекту в аеросистеми нового покоління.

Загальний бюджет Європейського оборонного фонду на період 2021-2027 років становить 7,3 мільярда євро. Програми, що фінансуватимуться у 2024 році, передбачають посилену співпрацю між великими корпораціями та малими підприємствами європейського оборонного сектору.

Серед інших технологічних напрямків, дев'ять проєктів зосереджені на розвитку технологій STEALTH та розробці відповідних матеріалів наступного покоління. У галузі авіації, крім української програми з виробництва дронів, планується реалізація проєкту ENGRTII з розробки новітнього європейського гвинтокрила до 2030 року, в якому братимуть участь 45 виробничих та дослідницьких установ.

На даний момент Європейська комісія завершила відбір виробничих пропозицій і готує грантові угоди з промисловими консорціумами. Підписання відповідних установчих документів очікується до кінця поточного року.

Як писали "Ми-Україна" раніше, європейська комісія офіційно повідомила про припинення дії режиму автономних торговельних заходів (АТЗ) з Україною після 5 червня 2025 року.
 

Головне