Новообраний президент США Дональд Трамп вступає на посаду у понеділок, 20 січня. Церемонія інавгурації розпочнеться о 17:30 за київським часом.
Слідкуйте за всіма новинами зі США у спеціальному ефірі "Ми-Україна" ІНАВГУРАЦІЯ ТРАМПА. Включення кореспондентів із США, трансляція присяги та промови 47-го президента Америки й віцепрезидента Джей Ді Венса, авторські рубрики - усе це з 17:30 до 21:00.
Що треба знати про інавгурацію Трампа
У 2017 році першу інавгурацію Дональда Трампа відвідало близько 500 000 осіб. Цього разу його кортеж прибуде до Капітолія о 10:30 за місцевим часом (17:30 за Києвом), де офіційно оголосять його вступ на посаду разом із віцепрезидентом Джей Ді Венсом. Трамп стане другим президентом в історії, який відпрацює два непослідовні терміни.
17 січня Дональд Трамп повідомив, що через холодну погоду та сильні вітри інавгураційні заходи, зокрема промову, проведуть у ротонді Капітолія замість традиційного місця на вулиці. Востаннє церемонія присяги всередині Капітолія відбулася у 1985 році для Рональда Рейгана - тоді температура вдень опустилася до 14 градусів морозу. У понеділок температура у Вашингтоні очікується до -7 градусів.
Орієнтовно о 18:00 за київським часом Трамп складе присягу, використовуючи дві Біблії: подаровану матір’ю та Біблію Лінкольна, яку застосовували під час інавгурацій лише тричі після 1861 року.
Після цього він виголосить першу промову як 47-й президент США.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Якою буде зовнішня політика Америки після інавгурації Трампа
На завершення дня відбудеться парад та серія урочистих балів, включаючи Бал свободи та Бал військових.
Вже 21 січня у Національному соборі Вашингтона проведуть богослужіння за нового президента.
На початку місяця Трамп поскаржився, що його інавгурація відбудеться під час національного трауру. Колишній президент США помер 29 грудня 2024 року у віці 100 років. Траур триватиме 30 днів, протягом яких національні прапори будуть приспущені.
Перші укази Трампа
Очікується, що перші укази будуть підписані у Білому домі після зустрічі з радниками. За даними Reuters, Трамп прагне створити "гучний ефект" у перший день, використовуючи свої виконавчі повноваження з більшою швидкістю та масштабом, ніж під час свого першого президентства.
РЕКОМЕНДУЄМО: Плани Трампа: хто домінуватиме у світі наступні сто років
Варто зауважити, що виконавчі укази дозволяють президентам США швидко впроваджувати свої політичні цілі без тривалого процесу ухвалення законів через Конгрес. Однак такі рішення можуть бути оскаржені в судах, а будь-яке фінансування їхньої реалізації потребує затвердження Конгресу.
Хто буде присутнім?
На інавгурації будуть присутні чинний президент Джо Байден, перша леді Джилл Байден, колишні президенти Барак Обама та Джордж Буш-молодший. Також мать приїхати президент Аргентини Хар'єра Мілея, прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні та п'ята президентка Грузії Саломе Зурабішвілі. Захід також відвідають члени Конгресу, судді Верховного суду, високопоставлені військові, колишні президенти і віце-президенти, а також володарі Медалі Пошани.
Церемонію відвідають мільярдери Ілон Маск, Джефф Безос і Марк Цукерберг. Президента України Володимира Зеленського офіційно не запросили. Він виявив бажання приїхати, проте заявив, що "н6е6 хоче створювати проблем". за словами голови держави, його зустріч з Трампом стане однією з перших після інавгурації.
Трамп надіслав запрошення голові КНР Сі Цзіньпіну відвідати церемонію інавгурації, російський диктатор Володимир Путін запрошення на захід не отримав.