Генсек НАТО підтвердив збереження американської військової присутності в Європі

Генсек НАТО підтвердив збереження американської військової присутності в Європі

Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Марк Рютте заявив про намір США поступово переорієнтувати частину військових зусиль на азіатський регіон, водночас підтвердивши збереження американської військової присутності та гарантій безпеки для європейських партнерів. 

Відповідну заяву керівник НАТО зробив 2 червня під час пресконференції у Вільнюсі за результатами саміту «Бухарестської дев'ятки» та північноєвропейських держав.

Рютте відповів на два основні питання, які турбують європейських партнерів з початку року. Перше стосується відданості Вашингтона принципам Альянсу.

"США віддані НАТО, вони віддані Статті 5, і це було багато разів повторено президентом Трампом на багатьох зустрічах", - заявив генеральний секретар.

Друге питання стосується можливого виведення американських військових із Європи. Рютте спростував подібні побоювання, посилаючись на заяви президента Польщі Анджея Дуди про відсутність таких ознак.

Керівник НАТО визнав логічність посилення американської уваги до азіатського напряму в контексті глобальних викликів безпеки.

"США, поряд з Європою, також мають піклуватися про Близький Схід, про Індо-Тихоокеанський регіон. Це логічно, що протягом часу, мірою того, як ми будемо нарощувати сили, США будуть приділяти більше уваги Азії", - пояснив Рютте.

Водночас він підкреслив збереження "дуже сильної конвенційної американської присутності у Європі, поряд із ядерною присутністю, із ядерною парасолькою".

Зустріч відбулася за участю керівників дев'яти країн східного флангу НАТО та п'яти північноєвропейських держав. У саміті взяв участь президент України Володимир Зеленський.

До формату "Бухарестської дев'ятки", створеного у 2015 році за ініціативи Польщі та Румунії, належать Болгарія, Угорщина, Словаччина, Чехія, Литва, Латвія та Естонія. Північноєвропейські країни представляли Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія і Швеція.

Як писали "Ми-Україна" раніше, Україна та росія досягли домовленості про обмін військовополонених за принципом "всіх на всіх", але певних категорій, що і стало найбільшим проривом на другому раунді прямих перемовин української та російської делегацій у Стамбулі 2 червня.

Головне