Європейська організація з ядерних досліджень (CERN) повідомила про унікальний науковий прорив, який нагадує мрії середньовічних алхіміків. Дослідники зафіксували перетворення свинцю на золото під час експериментів на Великому адронному колайдері (ВАК). Результати дослідження опубліковані в авторитетному науковому виданні Physical Review Journals.
Науковці виявили, що при "майже зіткненнях" високоенергетичних ядер свинцю в колайдері виникають надзвичайно потужні електромагнітні поля. Ці поля здатні вибивати протони з ядер свинцю, що призводить до утворення короткоживучих ядер золота.
Феномен відбувається під час експериментів, коли ядра свинцю розганяються до швидкості 99,999993% від швидкості світла. При таких швидкостях електромагнітне поле, що виходить від ядра свинцю з його 82 протонами, стискається в тонкий "млинець" поперек напрямку руху, створюючи короткочасний імпульс фотонів.
Цей процес запускає так звану електромагнітну дисоціацію, при якій фотон взаємодіє з ядром і збуджує коливання його внутрішньої структури. Результатом стає викид певної кількості нейтронів і протонів. Для перетворення свинцю на золото необхідно видалити рівно три протони з ядра свинцю, що і відбувається в умовах експерименту.
Для фіксації цього унікального явища вчені використовували один із шести детекторів ВАК – ALICE (A Large Ion Collider Experiment), спеціально розроблений для спостереження за зіткненнями важких іонів.
Хоча технічно давня мрія алхіміків про перетворення свинцю на золото здійснилась, практичної цінності це відкриття не має. Золото, отримане в результаті експерименту, існує лише протягом мізерної частки секунди. Крім того, його кількість "у трильйони разів менша, ніж потрібно для виготовлення найменшого ювелірного виробу", як зазначають самі дослідники CERN.
Основна цінність цього експерименту полягає в розумінні фундаментальних процесів, що відбуваються при взаємодії високоенергетичних частинок. Зіткнення надвисокої енергії між ядрами свинцю також дозволяють вченим вивчати кварк-глюонну плазму – особливий стан матерії, який, як вважається, заповнював Всесвіт приблизно через мільйонну частку секунди після Великого вибуху і призвів до формування матерії, яку ми знаємо сьогодні.
Як писали "Ми-Україна" раніше, радянський венеріанський зонд "Космос-482" 10 травня зійшов з орбіти та впав в Індійський океан. Про це повідомило Європейське космічне агентство (ЄКА), яке відстежувало траєкторію об'єкта протягом останніх місяців.