Марс відомий своїм червонуватим відтінком, який відрізняє його від інших планет Сонячної системи. Довгий час вважалося, що цей колір спричинений сухим окисленням гематиту. Проте нове дослідження припускає інший механізм: іржавіння марсіанських порід відбувалося у присутності води.
Про це повідомляє Science Alert.
Планетарний геолог Адомас Валантінас із Університету Брауна та його колеги змоделювали процес утворення марсіанського пилу в лабораторії. Вони виявили, що ферригідрит, змішаний із базальтом – вулканічною породою, – найкраще відповідає мінеральному складу, який фіксують орбітальні зонди та марсоходи на Марсі.
Дослідники встановили, що Марс став червоним через процеси іржавіння, які почалися ще тоді, коли на планеті існувала рідка вода. Впродовж мільярдів років залізовмісні породи розкладалися, утворюючи шар яскравого пилу, що покриває поверхню планети й надає їй характерного кольору.
Раніше вважалося, що цей ефект спричинив гематит, який формується у сухих умовах. Але аналіз марсіанського пилу не виявив характерних слідів води, що поставило цю теорію під сумнів. Нове дослідження показало, що саме ферригідрит – оксид заліза, який утворюється в умовах прохолодної води – є ймовірною причиною марсіанського забарвлення.
Науковці проаналізували дані з орбітальних апаратів, метеоритів з Марса та зразків, зібраних марсоходами. Вони також змололи різні оксиди заліза до розміру частинок марсіанського пилу й порівняли результати з даними з Марса. Найбільш точний збіг спостерігався з ферригідритом (Fe₅O₈H · nH₂O), що підтверджує гіпотезу про його ключову роль у процесі іржавіння.
Ці висновки можуть змінити наше розуміння геологічної історії Червоної планети. Якщо ферригідрит справді відповідальний за її колір, це означає, що процес окислення розпочався набагато раніше, коли Марс ще мав воду на поверхні.
Остаточне підтвердження цієї теорії може з’явитися після повернення зразків марсіанського ґрунту на Землю.
Як інформував "Ми-Україна" раніше, до Землі наближається астероїд розміром із футбольне поле: NASA відстежує його траєкторію.