У Бюро економічної безпеки України відбувся форум "Кримінально-правовий захист IP в умовах війни", присвячений захисту прав інтелектуальної власності в умовах повномасштабної агресії. Участь у заході взяли представники Офісу Генпрокурора, УКРНОІВІ, профільних асоціацій, міжнародного бізнесу та правовласників.
Під час форуму обговорювали наявні механізми захисту прав інтелектуальної власності, необхідність оновлення законодавства, а також результати роботи БЕБ у боротьбі з контрафактом.
Як повідомив керівник Головного підрозділу детективів БЕБ Олександр Ткачук, детективи зосереджені на виявленні підпільних виробництв і каналів розповсюдження контрафактної продукції. Було викрито 16 великих підпільних виробництв у шести областях. Контрафакт найчастіше поширюється через оптові ринки та онлайн-платформи, а надходить здебільшого з Китаю та Туреччини.
З початку року 17 особам повідомлено про підозру, а загалом скеровано до суду 55 проваджень щодо понад 95 осіб. Вартість вилученого контрафакту становить понад 480 млн грн. З метою підвищення ефективності роботи Бюро анонсувало створення контакт-центру для правовласників, який дозволить оперативно реагувати на факти порушень.
Заступник директора БЕБ Андрій Пащук додав, що Бюро активно залучене до аналізу та гармонізації українського законодавства з європейським. Він запропонував створити робочу групу з представників УКРНОІВІ та профільних організацій, а також розглянути питання щодо зниження порогу настання кримінальної відповідальності за злочини у сфері інтелектуальної власності.
Євген Кузьменко з JTI Україна запропонував створити бібліотеку зразків тютюнової продукції, яку мають поповнювати всі українські виробники сигарет. Це дозволить швидше ідентифікувати нелегальні вироби та обладнання, на якому вони виготовлені, що стане дієвим інструментом боротьби з тіньовим ринком.
Пропозиції БЕБ отримали підтримку з боку бізнес-спільноти. Учасники форуму відзначили зростання ефективності роботи Бюро у сфері захисту інтелектуальної власності, відкритість до діалогу та професіоналізм детективів. У фіналі заходу було запропоновано правовласникам та експертам приєднатися до роботи нового контакт-центру для налагодження подальшої співпраці.
Як писав "Ми-Україна" раніше, детективи Територіального управління БЕБ у Волинській області викрили місцевого жителя, який організував незаконне виробництво сигарет.