Наявність обмежень електроенергії, а отже і графіків відключень світла в Україні залежить насамперед від інтенсивності російських атак на енергооб'єкти. Ракетно-дронові удари призвели до значного дефіциту електроенергії. Про все це дивіться детально у програмі “Енерго Live” на “Ми-Україна”.
Захист енергооб'єктів
Понад 10 мільярдів гривень уряд спрямував на посилення захисту енергетичної інфраструктури від ворожих ударів. Як повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, проєкт будівництва систем захисту навколо енергооб'єктів реалізують у кожній області України. І вони мають мінімізувати пошкодження, підкреслив голова уряду.
Додаткові мегавати електроенергії
Минулого року в Україні під'єднали близько одного гігавата розподіленої газової генерації. Більшість ввели в експлуатацію саме у 2024 році, а до кінця опалювального сезону в планах приєднати ще близько 900 мегават.
Тобто Україна може використовувати додатково майже 2 гігавати газової потужності, щоб уникнути ударів рф. Детальна інформація щодо розбудови розподілених енергопотужностей не розголошується. Відомо, що частину об'єктів генерації використовують для покриття потреб підприємств та громад.
Міжнародна підтримка енергетики
Італія надала 13 мільйонів євро до Фонду підтримки енергетики України. Цей внесок сприятиме відновленню енергетичних систем, які постраждали внаслідок дії країни-терористки. Як підкреслили МЗС Італії, допомога дозволить стабілізувати електропостачання для мільйонів українців у цей складний період.
Загалом же у фонді акумульовано значно більше коштів.
“До Фонду підтримки української енергетики залучили понад 1 мільярд євро внесків від партнерів. За ці кошти купуємо обладнання і повертаємо людям у домівки світло і тепло”, - розповів прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Один із найбільших донорів підтримки України Нідерланди нададуть ще 6 мільярдів євро. І частина цих коштів піде на енергетику.
“Для Нідерландів енергетика є одним із пріоритетів у допомозі Україні. Ми вже багато зробили для підтримки вашої країни і ми постійно шукаємо нові можливості. Колеги постійно на зв'язку з українською стороною, щоб зрозуміти, якщо ми можемо допомогти Україні пережити цю зиму”, - зазначила посол Нідерландів в Україні Алле Дорхаут.
Загалом від початку повномасштабного вторгнення ця країна виділила майже 4 мільярди євро для комплексної допомоги України.
Енергетична стійкість для бізнесу
60 підприємців із південних та східних регіонів України отримують енергетичні набори. Їх роздаватимуть у межах програми “Енергетична стійкість для бізнесу”.
До наборів входять зарядна станція, генератор і павербанк. Подати заявку на участь у програмі можуть підприємці, які не припиняли роботу останні три місяці та не мають ознак банкрутства із Харківської, Дніпропетровської, Запорізької, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей.
Перекрито газовий потік росії через Україну
З 1 січня Україна припинила транзит газу з росії до Європи.
Саме цього дня добігла кінця відповідна п'ятирічна угода. Відновлення транзиту буде можливе на запит Європейської комісії, якщо це буде не російський газ. Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не здійснюватиме транзит блакитного палива країни-агресорки, якщо не отримає гарантії того, що Кремль не матиме фінансової вигоди від продовження війни.
“Ми зупинили транзит російського газу. Це історична подія. росія втрачає ринки, вона буде зазнавати фінансових трат. Європа вже прийняла рішення про те, щоб відмовитись від російського газу. Європейська ініціатива Repower Europe передбачає саме те, що сьогодні зробила Україна”, - підкреслив міністр енергетики України Герман Галущенко.
Найбільше російського газу через Україну отримували Австрія, Угорщина та Словаччина. Остання навіть спробувала вдатися до шантажу. Прем'єр-міністр країни Роберт Фіцо зазначив, що Словаччина може відмовити у резервних постачаннях електроенергії, якщо Україна припинить транзит газу.
Водночас у Єврокомісії заявили, що більше року готувалися до такого сценарію. І підкреслили, що європейська газова інфраструктура може забезпечити постачання газу не російського походження до Центральної та Східної Європи через альтернативні шляхи.
“Європейська комісія в координації з країнами-членами понад рік цілеспрямовано готувалася до сценарію відсутності транзиту російського газу через Україну з 1 січня 2025 року. Вся архітектура з безпеки постачання газу до ЄС була посилена впродовж кількох минулих років, включаючи заходи з підвищення енергоефективності та розвиток відновлювальних джерел”, - розповіла речниця Єврокомісії Анна-Каїса Ітконен.
Наслідки удару по енергетиці
Моніторингова місія ООН зі справ людини в Україні визначила, що масштабна атака рф на енергетичну інфраструктуру України в останні дні 2024 року призвела до перебоїв у наданні життєво важливих послуг. Адже російські ракети і дрони були націлені на теплові та гідроелектростанції України.
“Масштаб атаки та вибір цілей демонструють цілеспрямовані зусилля підірвати енергетичну систему України та здатність цивільного населення витримати сувору зиму. У підсумку сотні тисяч людей залишилося без необхідного опалення. Відновлювальні роботи залишаються критично важливими”, - розповіла голова моніторингової місії ООН з справ людини в Україн Даніель Белль.
Пошкоджень енергооб'єктів чимало по всій Україні, тож ремонтні бригади працюють у кожній області. Там, де руйнування наймасштабніші, на допомогу колегам приїздять енергетики з інших регіонів. Адже, щоб об'єднана енергосистема працювала, відновлювати її необхідно одночасно.
“Ми їздимо по всій території України відновлювати. Бачу всю ситуацію, по всіх підстанціях. Ситуація дуже складна. Люди працюють максимально, так сказати. Люди вдома майже не приїжджають, приїжджають з підстанції на підстанцію”, - зазначив керівник дільниці з ремонту підстанційного обладнання “Укренерго” Володимир Сомик.
“Багато людей не розуміють, наскільки складно відновити таке обладнання в певні короткі терміни”, - додав керівник електропідстанції “Укренерго” Олександр Вовчак.
У 2024 експерти МАГАТЕ перебували на всіх ядерних майданчиках України. 82 співробітники агентства були залучені у 80 місіях. Зокрема, перебували і на окупованій Запорізькій АЕС і залишалися єдиним надійним джерелом інформації про те, що відбувається на підконтрольній рашистами станції.
Також в Україну спрямували вісім спеціальних місій допомоги через загрозу ядерній безпеці світу. Експерти МАГАТЕ тричі фіксували наслідки російських обстрілів на критично важливих електропідстанціях, які живлять українські АЕС.
“Для нас це важливо з точки зору, що ми вже порушили це питання на рівні міжнародної спільноти, і його зафіксовано. Вони фіксують наслідки обстрілів, їм є з чим порівнювати, тому що вони фіксували попередні ситуації на підстанціях, вони бачать її зараз. Це дуже важливо фіксувати. Я не очікую, що росіяни зупиняться, на жаль. Але, як мінімум, ми зі свого боку робимо все можливе для того, щоб фіксувати ці порушення, і, відповідно, прийде час, коли росіяни за це все будуть відповідати. Тому ця фіксація, вона є важлива, особливо, коли ми говоримо про місії МАГАТЕ, особливо, коли ми говоримо, що це експерти, які є сьогодні і відвідують підстанцію - вони зі всього світу.
Насправді росіяни дуже жорстко виступали, взагалі, проти ідеї можливості місії, тому що ми її підняли ще в вересні цього року, і Рафаель Гроссі був у Києві на зустрічі з президентом Зеленським, він пообіцяв ці місії насправді це домовлення з президентом і Гроссі ці місії започаткувати. І тому для нас це дуже важливо, тому що росіяни постійно апелюють, що це не зовсім мандат МАГАТЕ, і це вихід за межі мандату МАГАТЕ, але для них це політично, безумовно, коли експерти бачать це іронування, фіксують, і потім його відображено в месенджер МАГАТЕ, це не зовсім їм подобається. Але, з іншого боку, я вважаю, що це дуже добре, що ми порушили це питання, як мінімум ніхто точно не може сказати, що удар по підстанції, яка пов'язана з атомною станцією, не впливає на ядерну радіоцільну безпеку”, - розповів Галущенко.
АЕС працюють попри ворожі обстріли - Петро Котін
Підконтрольні в Україні АЕС працюють попри російські дрони та ракети. І при цьому “Енергоатом” співпрацює з іноземними компаніями та долучається до міжнародних проєктів. Втім, це було б неможливо без фахівців.
-Як ці непрості роки війни вплинули на кадровий потенціал?
“Дійсно, у нас до початку війни було 35 тисяч людей, близько 35 тисяч людей. На сьогодні ми маємо близько 30 тисяч людей. І на це вплинула саме війна. Майже тисяча людей пішли захищати Україну і вони стали військовими.
Інші, це наша печаль, також є 3 тисячі людей, які зрадили Україну, фактично підписали контракти з “Росатом”, залишилися на Запорізькій атомній стації. Інші люди, близько 2 тисяч людей, вони виїхали з України і знаходяться за її межами. На території України перебувають близько 5 тисяч, вони всі працевлаштовані у нас, відповідно, на наших інших підрозділах. Тому ці частини колективу зберігаємо і також працюємо над притоком нових кадрів. Тому всі великі проєкти ми зараз реалізуємо. Такий проєкт, як відновлення експлуатації в Сполучених Штатах. Він отримав грант від американського уряду на 1,4 мільярда доларів на розгортання двох реакторів типу СМР-300 за технологією Holtec. Ми запрошені на Енергоатом, запрошені наші спеціалісти для того, щоб ми брали участь в цьому проєкті. Наші фахівці будуть брати участь в проєктній групі на сьогодні по плануванню і посадовому розгортанню таких типів реакторів.
Ось для цього нам потрібні фахівці, і ми зараз організували роботу також з вищими науковими закладами України, де готуються такі фахівці з студентами. У нас великі програми з усіма політехнічними університетами України для того, щоб фінансувати і кращих педагогів, які працюють там, і викладачів, і студентів”, - розповів керівник НАЕК “Енергоатом” Петро Котін.
-Якщо загалом говорити з огляду на розвиток компанії, чи вистачає оцих молодих фахівців?
“Все буде залежати, як швидко буде можливість розгорнути оці великі проєкти. Тому що будівництво таке, яке планує Хмельницька АЕС адміністрація, воно потребує додатково 9 тисяч людей. Тому, звичайно, людей потрібно буде додатково набирати, ми працюємо над цим”, - відповів Котін.
-Які ви вважаєте найбільш успішними і, можливо, важливими для енергетики?
“Ті проєкти, які ми на сьогодні маємо, всім вони дуже важливі. Дуже важливі додаткові мегавати добового регулювання, 130 мегават – це Ташлицький третій гідроагрегат. Дуже важливе зняття обмежень від Південно-Української атомної станції. Станція, яка може працювати на 3 тисячі мегаватів, вона працювала фактично на 1600-1700 мегаватів, 1300 мегаватів вона не могла видати через дуже велику температуру на Ташлицькому водосховищі.
Це зроблено, це вирішено і на сьогодні, влітку, на самому піку тепла, вони працюють на 3 тисячі мегаватів потужності, можуть працювати. Дуже великий проєкт централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. Якщо б він не був введений так, як ми це зробили в 2022 році, ми би зараз мали витрачати по 200 мільйонів доларів щорічно те, що платилося раніше росії за те, що вона приймала наше відпрацьоване ядерне паливо.
І питання тут навіть не в тому, що ми б, звичайно, не платили б росії, але ми б нікуди його не могли б вивезти. Це паливо і воно б накопичувалось, заповнювало нам басейні витримки відпрацьовування ядерного палива. І врешті-решт зараз, якщо б воно не було введено 2 роки тому, зараз експлуатація всіх атомних енергоблоків була б зупинена через переповнення всіх басейнів відпрацьовуваним ядерним паливом. Далі неможливо було вивантажувати це паливо в середній постановці”, - розповів керівник НАЕК.
-Які проєкти будуть розвиватися найближчим часом? Можливо, є плани на наступний рік?
“Я впевнений, що буде розвиватися проєкт по будівництву, і почнеться проєкт по будівництву 3-го і 4-го енергоблока. І також завод дуже важливий по виробництву компонентів СХОЯТ і компонентів малих мобільних реакторів. Тут важливо те, що компоненти СХОЯТ на сьогодні виробляються в Сполучених Штатах. По умовах діючого контракту вони закінчуються у 2027 році. Після 2027 року нам потрібне власне виробництво, щоб ми тут могли виробляти і контейнери, де будуть зберігатися нове відпрацьоване ядерне паливо і також спеціальні елементи, які використовуються при такому зберіганні”, - додав Котін.
-Знаємо, що компанія “Енергоатом”, як і всі українці допомагають війську. Які об'єми допомоги “Енергоатом” забезпечив Збройним силам України за ці роки?
“З початку війни більш як 10 мільярдів гривень було витрачено. Основна частина цих грошей пішла на утримання підрозділів Нацгвардії, які захищають наші атомні об'єкти від актів тероризму, від актів нападу і звичайного воєнного стану від дронів, від ракет, від всього, що загрожує атомним станціям. Решта, близько 5 мільярдів, фактично було виплачено нами і нашими організаціями, які в нас є, волонтерські організації, які отримують гроші від нас, отримують гроші безпосередньо наших фахівців, які перераховують частину з власних заробітної платні для того, щоб фінансувати дрони, фінансувати оптичні приціли, фінансувати інші елементи, які потрібні для наших воїнів, та ті, які зараз знаходяться у важких умовах попереду. Ми постійно підтримуємо контакти із командирами військових частин, вони до нас звертаються. Я отримую до 10 листів на тиждень, переліку, що потрібно. І ми це організовуємо закупівлю і фактично їм передаємо. Це майже 5 мільярдів гривень”, - зазначив керівник НАЕК.
Удари по енергетиці через призму економіки
Обстріли росіянами енергетичної інфраструктури не змогли зупинити українську економіку.
За інформацією Нацбанку, її зростання цього року становитиме близько 4%, попри енергодефіцит. Свою роль відіграло відновлення енергетичного сектору і банки, які кредитують проєкт бізнесу з розбудови генерацій потужністю майже 400 МВт. На це фінустанови видали позик на понад 8,5 мільярдів гривень.
Також є програми кредитування, пов'язані зі зберіганням електроенергії та модернізацією теплообладнання.
“Починається і фінансується відповідна розбудова не лише мережі виробництва електроенергії вже за новим диверсифікованим принципом, але й зберігання електроенергії 35 МВт. До цього додається в тому числі і програма державної підтримки, яка була сфокусована саме на тому, щоб швидко наповнити процеси відновлення енергетичної інфраструктури необхідним ресурсом”, - розповів голова Національного банку України Андрій Пишний.
Скільки витрачаємо на новорічні гірлянди
Коли ми прикрашаємо оселі вогниками, ми не замислюємося, скільки електроенергії вони споживають. Отже, за місяць LED гірлянда на 100 лампочок з'їдає менше кіловата. І це при тому, що горітиме по вісім годин на добу. Тобто заплатите ви не більше восьми гривень. А от гірлянда з лампами розжарювання не настільки економна. Її використання - це додаткові 50 гривень у платіжці.