Нові тарифи, номерні знаки онлайн, нарахування пенсій: що зміниться у червні

Нові тарифи, номерні знаки онлайн, нарахування пенсій: що зміниться у червні

Зміни з 1 червня 2023 року, зокрема, стосуватимуться тарифів на електрику, пенсій, реєстрації мешканців тимчасово окупованих територій. Розбираємось у цих та інших змінах детальніше.

Тарифи

До кінця весни діють тарифи на електроенергію для населення у розмірі 1,44 грн кВт/год (споживання до 250 кВт на місяць) та 1,68 грн (більше споживання). Проте термін дії спливає, і вартість планують переглянути.

Оскільки йдеться про спеціальні зобов’язання щодо постачань електроенергії побутовим споживачам, саме уряд визначає подальшу долю ставок. Пропозиція НКРЕКП – підвищення вдвічі, до 2,88 грн кВт/год для усіх груп споживачів. Проте рівень, який узгодив Кабмін - 2,64 грн кВт/год для усіх груп споживачів.

Нарахування пенсій працюючим пенсіонерам

Автоматичний перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам відбувся у квітні. Проте нараховуватимуть виплати у червні. Причина, з якої перерахунок та нарахування не відбуваються одночасно, – надходження даних про сплату ЄСВ за перший квартал року, від якої відштовхується Пенсійний фонд, у травні.

Проте нарахують збільшені виплати за попередні періоди, тобто з 1 квітня. Нагадаємо, що право на перерахунок в автоматичному режимі мають працюючі пенсіонери, які на 1 березня отримали додатково 24 місяці страхового стажу або ті, кому востаннє перерахунок проводили за 24 місяці до того.

Витрати на ВПО та місце проживання на ТОТ

1 червня наберуть чинності зміни до нормативки про компенсацію витрат на тимчасове розміщення ВПО (до порядку компенсації та положення про систему обліку даних про компенсацію). У двох документах змінюють координатора: замість Мінрегіону на Мінреінтеграції.

Йдеться про програму "Прихисток" та компенсацію власникам житла, які безоплатно розміщували ВПО. Кошти на це виділяє Товариство Червоного Хреста України.

2 червня наберуть чинності зміни до законів про правовий режим на тимчасово окупованих територіях, про заходи на період АТО, про права і свободи ВПО та про електронні послуги щодо декларування та реєстрація місця проживання. Тобто закон 3054-IX, який Рада ухвалила у квітні цього року.

Згідно із новими нормами, люди, місце проживання яких зареєстроване або задеклароване на територіях, де ведуться (велися) бойові дії та на ТОТ, можуть не зніматися з попередньої реєстрації, щоб зареєструвати чи задекларувати нове.

На період тимчасової окупації місцем реєстрації дітей-переселенців вважатимуть те, де зареєстровані батьки чи законні представники або один з них, з яким мешкає дитина. Якщо батьки задекларували чи зареєстрували місце проживання за різними адресами, треба подати заяву про те, за якою саме зареєструвати чи задекларувати місце проживання дитини.

Переселенці можуть у Державній міграційній службі за місцем звернення оформити чи обміняти документи, які посвідчують особу та підтверджують громадянство чи спеціальний статус, вклеїти фото у паспорт (при досягнення 25 чи 45 років).

Замовлення номерних знаків

3 червня набирає чинності наказ МВС №10. Він узгоджує порядок замовлення номерних знаків за бажанням власників авто. За умовами порядку, замовити платні або безкоштовні номери транспортних засобів, які наявні у сервісному центрі МВС, можна буде онлайн.

У порядку йдеться про замовлення номерів із такими відповідними комбінаціями цифр:

  • із чотирьох однакових цифр;
  • послідовні комбінації цифр від 0001 до 0009;
  • із чотирьох цифр, три з яких однакові та розташовані підряд;
  • із чотирьох цифр – двох послідовних пар однакових цифр;
  • з послідовних цифр 0123 або 1234;
  • із чотирьох цифр, що починається з двох нулів, а дві наступні цифри неоднакові;
  • із чотирьох цифр, що містить три однакові цифри, які розташовані не підряд;
  • із чотирьох цифр, з яких однаковими є перша і третя та друга і четверта або перша і четверта та друга і третя;
  • з визначеною заявником комбінацією цифр.

Власники ТЗ зможуть обирати з переліку уже наявних у доступі комбінацій або робити власний запит та бронювати комбінацію.

Порядок передбачає, що зробити це можна в Електронному кабінеті водія або засобами порталу "Дія", пройшовши ідентифікацію та автентифікацію. Замовити та оплатити знаки можна онлайн, а протягом 10 днів його треба зареєструвати у сервісному центрі.

Навчання та НМТ

Постановою Кабміну №711 тривалість навчального року визначена з 1 вересня 2022 р. по 30 червня. Проте остаточні дати початку літній канікул узгоджують керівники навчальних закладів самостійно, з урахуванням тривалості канікул протягом року, кількості пропущених через обстріли днів, епідеміологічної ситуації. ЗГаприклад, більшість шкіл Київщини йде на канікули з 31 травня, а деякі навіть раніше.

Цього року, як і минулоріч, випускники проходитимуть Національний мультипредметний тест (НМТ). Основна сесія відбудеться з 5 по 23 червня (додаткова сесія – з 11 по 24 липня). Точну дату та місце проведення учасники отримують після реєстрації для участі. Реєстрація для участі у основній та додаткові сесії тривала до 3 травня, а з 5 по 12 червня діє додатковий період для реєстрації у додатковій сесії.

НМТ складається із трьох предметів: двох обов’язкових (українська мова та математика) і одного на вибір (історія України, іноземна мова, біологія, фізика, хімія), який вступники обирали під час реєстрації.

В УЦОЯО пообіцяли, що у тесті не буде завдань, які потребуватимуть розгорнутої відповіді. Щоб отримати результат в діапазоні від 100 до 200 балів за кожним предметом, треба набрати від 10% загальної кількості тестових балів. Виші в умовах прийому визначають коефіцієнт до результатів з кожного предмету в залежності від спеціальності.

НМТ триватиме 180 хвилин. Він буде тільки українською. Час, який необхідно, щоб виконати завдання з кожного предмета, вступники визначатимуть самостійно. Проходитиме тест у тимчасових екзаменаційних центрах (ТЕЦ), адреси яких не оголошують. Вони зазначені у особистих запрошеннях.

ТЕЦ – це комп’ютерні аудиторії на 10-20 місць, за роботою яких стежитимуть відповідальні за центри, ІТ-фахівці та інструктори.

До НМТ увійдуть:

  • 30 завдань з української мови. 10 завдань – з вибором однієї правильної відповіді з чотирьох (0 або 1 бал за кожний), 15 завдань з вибором одної правильної відповіді з п’ятьох (0 або 1 бал за кожний), 5 завдань на встановлення відповідності – чотири з п’ятьох (0,1,2,3 або 4 бали). Максимальна кількість тестових балів, яку можна набрати – 45, щоб отримати 100 балів за шкалою від 100 до 200, треба набрати п’ять тестових баллів;
  • 22 завдань з математики. 15 завдань – вибір правильної відповіді (0 або 1 бал), 3 завдання – встановлення відповідності три з п’яти (0, 1, 2 або 3 бали), 4 завдання з короткою відповіддю (0 або 2 бали). Максимальна кількість тестових балів, яку можна набрати – 32. Мінімальна, щоб отримати 100 балів за шкалою від 100 до 200 – 4 тестові бали;
  • кількість інших завдань залежить від предмета: історія України – 30 (максимальна кількість тестових балів, яку можна набрати – 54, мінімальна необхідна – 6), іноземна мова – 32 (максимум – 32, мінімум – 4), біологія – 30 (максимум – 46, мінімум – 5),фізика – 20 (максимум – 32, мінімум – 4), хімія – 30 (максимум – 40, мінімум – 4).

Для проходження тесту треба мати із собою сертифікат (формується у персональному кабінеті вступника та роздруковується), паспорт, запрошення (надходить у персональний кабінет, треба роздрукувати). Також знадобляться дві ручки (на робочих місцях будуть чернетки та довідкові матеріали). З собою можна взяти пляшку питної води без етикетки. Допуск до центру припиняється за десять хвилин до його початку. Отже, прибути треба завчасно.

Кожному учаснику виділять робоче місце, нададуть логін та пароль. Треба буде увійти до системи на власну сторінку, перевірити, чи правильно там вказано прізвище, ім’я та по батькові. У системі будуть іспити, довідкові матеріали та інструкція окремими вкладками.

Після об’яви інструктора, треба буде виконати таку послідовність дій: перейти до тесту, розпочати тест та розпочати роботу над тестом. З цього моменту почнеться відлік 180 хвилин. Виконувати завдання можна у різній послідовності, користуватися при цьому чернеткою. Обов’язково треба зберігати відповіді – натискати відповідну кнопку у системі. Змінити їх можна, поки не завершиться тест. Закінчити роботу над ним можна і до спливу 180 хвилин. Але, натискаючи кнопку про завершення тесту та підтверджуючи цю дію, повернутися до завдань вже неможна.

Результати проходження НМТ випускники отримають до 28 червня.

Тетяна Вакуленко, директорка Українського центру оцінювання якості освіти в ефірі телеканалу "Ми - Україна" розповіла про особливості мультипредметного тесту у 2023 році.

https://www.youtube.com/watch?v=PxLyHAxVUJc

Перебування в Україні

28 червня наберуть чинності зміни до деяких законів та Кодексу адміністративного судочинства, які стосуються іноземців та осіб без громадянства. Серед уточнень, які вносять до законодавства, є такі знакові.

Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для надання медичної та реабілітаційної допомоги під час воєнного стану на волонтерських засадах, після отримання посвідки на тимчасове проживання вважаються такими, що перебувають тут на законних підставах. Це не стосується громадян росії та Білорусі.

Негайно виконуватимуться рішення судів в адміністративних справах, якщо вони стосуються затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, реадмісії, взяття на поруки, внесення застави за іноземців та осіб без громадянства.

Прикордонники зможуть проставляти відмітки в документах про право на перетин кордону іноземців та осіб без громадянства про визначення триденного строку транзиту через Україну.

Зміниться формулювання у ст.4 (ч.17) закону про правовий статус іноземців та осіб без громадянства. Особи, українське громадянство яких припиняють або щодо яких скасували рішення про набуття громадянства, мають залишити Україну протягом 30 діб. Протягом цього часу можна звернутися за дозволом на імміграцію. Тоді особу вважатимуть такою, що законно перебуває в Україні. Якщо по дозвіл людина не звернеться, через місяць її буде видворено.

У законі про правовий статус іноземців та осіб без громадянства буде вичерпний перелік документів, які треба подавати для продовження строку перебування в Україні: заява (подається найпізніше за три дні до завершення терміну перебування), документи про підстави для подальшого перебування, паспортні документі іноземця чи особи без громадянства та приймаючої сторони, документи про достатнє фінансове забезпечення витрат на перебування або гарантії приймаючої сторони.

Іноземці та особи без громадянства будуть забов’язаня подати біометричні дані, якщо порушать законодавство про їхній правовий статус або про держкордон.

Обмін фінансовою інформацією

Наприкінці квітня набрав чинності закон про CRS (повна назва Common Standard on Reporting and Due Diligence for Financial Account Information) – це Загальний стандарт звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки. Тобто в Україна приєднується до міжнародного автоматичного обміну фінансовою інформацією.

"Ми - Україна" вже розповідав про те, що саме передбачає CRS, навіщо він потрібний та якою саме інформацією тепер обмінюватимуться податківці. Проте у законодавчих норм є перехідний період. Перший спливає 30 червня 2023 р.

З цієї дати почнуть застосовувати нову статтю Податкового кодексу (39-3) про міжнародний автоматичний обмін інформацією та подання звітності про рахунки. В ній передбачено, що власники рахунків мають протягом 30 днів сповіщати свого фінансового агента про те, що змінюють податкове резидентство. Якщо агент під час перевірки будуть вважати, що особа є одночасно податковим резидентом і України, і іншої юрисдикції, то її вважатимуть резидентом іншої юрисдикції. Фінансовий агент може зажадати уточнень щодо статусу та підзвітності рахунку. І власник має відреагувати на це протягом 30 днів.

Головне