NASAMS, Patriot і гарантії безпеки: що отримала Україна в результаті саміту НАТО у Вільнюсі

NASAMS, Patriot і гарантії безпеки: що отримала Україна в результаті саміту НАТО у Вільнюсі

11 і 12 липня у Вільнюсі відбувся саміт НАТО, провідною темою якого була протидія російській агресії, допомога Україні та її членство в Альянсі. Президент Володимир Зеленський провів низку зустрічей, у ході яких союзники повідомили про нові пакети військової допомоги та гарантії безпеки. Що отримала наша країна за результатами саміту — у матеріалі “Ми-Україна”.

Збройна допомога

F-16 для України

Фото з відкритих джерел

Тренування українських пілотів на F-16 розпочнуться в серпні в Румунії. Про це повідомляє Reuters із посиланням на слова офіційних осіб у кулуарах саміту НАТО у Вільнюсі.

Чиновники повідомили, що коаліція з 11 країн почне навчання українських пілотів польотам на винищувачах F-16 у серпні в Данії, а навчальний центр буде створено в Румунії.

"Члени НАТО Данія і Нідерланди очолюють міжнародні зусилля з навчання пілотів, а також допоміжного персоналу, обслуговування літаків і, в кінцевому підсумку, забезпечення постачання F-16 Україні в її війні з Росією", — сказано в матеріалі.

Міністр оборони України Олексій Резніков офіційно оголосив про створення коаліції для навчання українських пілотів на F-16. Згідно з повідомленням, 11 держав-партнерів підписали меморандум з викладенням умов.

Франція збільшує військову допомогу Україні

Фото: president.gov.ua

Міністри оборони України та Франції підписали угоду, згідно з якою військова допомога Україні збільшиться на €170 млн. Про це повідомив міністр оборони України Олексій Резніков на своїй сторінці у Twitter.

"Сьогодні у Вільнюсі ми підписали Угоду між Міністерствами оборони України та Франції. Військова допомога Україні збільшиться на €170 мільйонів; процес закупівлі та постачання зброї Україні буде спрощено; закладено основу для спільного виробництва запасних частин та технічного обслуговування іноземного озброєння та техніки. Дякую моєму колезі Себастьяну Лекорню", — написав міністр.

Бойові машини і припаси для танків Challenger 2 від Британії

Фото: president.gov.ua

На полях саміту президент Володимир Зеленський провів зустріч з британським прем’єр-міністром Ріші Сунаком. Згодом стало відомо, що Лондон передасть Україні 70 бойових машин і тисячі боєприпасів для танків Challenger 2. "Велика Британія передасть Україні ще 70 бойових транспортних засобів, а також машин матеріально-технічного забезпечення. Зокрема йдеться про бойові машини розвідки CVR (T)”, — заявили в уряді Британії.

У заяві наголошується, що техніка потрібна зокрема для евакуації поранених, підбитої бронетехніки, а також для доставки боєприпасів на позиції. "Крім того, в рамках цього пакету Україні негайно передадуть тисячі додаткових снарядів для танків Challenger 2", — йдеться у повідомленні.

Patriot від Німеччини та Bushmaster від Австралії

Фото: president.gov.ua

Володимир Зеленський зустрівся з канцлером ФРН Олафом Шольцом і заявив про домовленість щодо додаткових пускових установок Patriot та ракети для них від Німеччини.

"Ще одна зустріч українського лідера була з головою уряду Австралії Ентоні Альбанезе. Останній запевнив у підтримці України "стільки, скільки потрібно", а також відзначив стійкість і сміливість українців. Незабаром президент України повідомив, що Австралія надасть нашій країні "новий потужний оборонний пакет, включно з 30 Бушмастерами", - написав Зеленський.

Бронетехніка від Канади і NASAMS від Норвегії

Фото: president.gov.ua

Також Зеленський провів зустріч із прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо. "Змістовний початок дня на саміті! Обговорюємо гарантії безпеки для України на шляху до НАТО — маємо розуміння Канади, буде розуміння світу, готуємо важливу безпекову перемогу для України", — повідомив президент України.

Глава держави подякував Трюдо та Канаді за посилення ЗСУ бронетехнікою. "Обговорили гарантії безпеки для України на шляху в НАТО — маємо розуміння Канади, буде розуміння світу, готуємо важливу безпекову перемогу для України. Вдячний Джастіну і Канаді за посилення наших воїнів бронетехнікою. Є потужні домовленості", — заявив він.

Норвегія передасть Україні дві установки NASAMS. Про це повідомив міністр оборони країни Бйорн Арільд Грам. "Норвегія передає Україні пакет для підтримки NASAMS, що містить два додаткові центри управління вогнем, дві пускові установки та запасні частини", — йдеться у його заяві.

Політичні здобутки

Створення Ради Україна-НАТО

Фото: president.gov.ua

Лідери Північноатлантичного альянсу затвердили створення Ради Україна-НАТО. Вона стане новим органом взаємодії між Альянсом та Києвом, заявив під час пресконференції Столтенберг.

"Рада Україна-НАТО — це форум для кризових консультацій і ухвалення рішень, де ми будемо зустрічатись на рівних", — зазначив генсек НАТО, підтвердивши, що її перше засідання відбудеться у Вільнюсі в середу, 12 липня, і в ньому візьме участь президент Володимир Зеленський.

"Це справді історичний момент — союзники та Україна сидять пліч-о-пліч, як рівні, щоб обговорювати наше спільне бачення євроатлантичної безпеки. Для мене це велика честь — вітати на засіданні нашого дорогого друга, президента України Володимира Зеленського", — сказав Єнс Столтенберг, відкриваючи засідання.

Вступ до НАТО без ПДЧ

Фото: president.gov.ua

Україна вступить до НАТО без Плану дій щодо членства в Альянсі (ПДЧ). Про це сказав генсек НАТО Єнс Столтенберг під час пресконференції за підсумками переговорів членів Альянсу.

"Ми підтвердили, що Україна буде членом НАТО, і погодилися прибрати вимогу щодо Плану дій щодо членства. Це змінить український шлях до членства — з процесу, що складається з двох кроків, у процес одного кроку... Україна отримає запрошення, коли на це погодяться союзники та будуть виконані умови", — сказав Столтенберг.

Довгострокова підтримка США

Фото: president.gov.ua

На полях саміту НАТО відбулася зустріч Зеленського та Байдена. Американський лідер запевнив, що США готові до тривалої підтримки України.

"Ми не будемо вагатися. Наша відданість Україні не ослабне. Ми будемо відстоювати свободу сьогодні, завтра і стільки, скільки буде потрібно", — сказав Байден і наголосив що жоден диктатор не буде вказувати іншим, що робити.

Він також наголосив, що Україна неодмінно стане 32-м членом Північноатлантичного альянсу.

"З нетерпінням чекаю того дня, коли ми з вами зустрінемося і будемо святкувати офіційне членство України в НАТО", — сказав американський президент Зеленському під час вступного слова.

Водночас Байден не дав чіткої відповіді щодо надання Україні балістичних ракет ATACMS. На запитання журналістів щодо цієї зброї президент США заявив, що поки ще роздумує над тим, чи передавати Києву ці ракети.

"... вони (українці - ред.) вже мають еквівалент ATACMS (ракети Storm Shadow/SCALP-EG), і найбільше їм потрібні артилерійські снаряди. Ми над цим працюємо", — сказав глава США.

Попри це президент України підбив підсумки розмови з американським лідером, назвавши їх позитивними. "Зустріч щонайменше вдвічі довша, ніж планувалося, і саме така змістовна, як потрібно. Якби протокол не зупинив, ми говорили б іще довше. Усі теми: тривала підтримка, зброя, політика, НАТО. Чітко бачимо, як завершити цю війну нашою спільною перемогою", — написав Зеленський.

https://www.youtube.com/watch?v=aXfGrrtSrA4

Крім того, США підтримають Південну Корею, якщо та зважиться надати військову допомогу Україні. Речник Держдепартаменту США Меттью Міллер заявив, що США не проти військової допомоги Україні від Південної Кореї.

"Я скажу, що ми вітатимемо будь-яку країну, яка вирішить надати підтримку, чи то підтримка безпеки, чи то економічна підтримка, чи то інша підтримка Україні в цьому конфлікті, але ми завжди визнаємо, що це суверенні рішення кожної країни", — сказав він на брифінгу.

Гарантії безпеки від “Великої сімки”

Фото: president.gov.ua

G7 оголосила про довгострокові зобов’язання щодо безпеки України, зокрема про постачання зброї. План спрямований на те, щоб допомогти Києву "побудувати військо, здатне захистити себе та стримати наступ у майбутньому", пише Financial Times.

Країни G7 домовилися про спільні рамки для надання довгострокових гарантій безпеки Україні, спрямованих на перетворення її на військову фортецю для відсічі російській агресії, зазначає видання.

Зобов’язання включатимуть поставки "сучасного військового обладнання на суші, в повітрі та на морі", навчання українських сил, обмін розвідданими та допомогу в кіберзахисті. В обмін на це Київ зобов’яжеться провести реформи, зокрема судової системи та цивільного контролю над армією.

Згодом на сайті президента України з’явився текст Спільної декларації про підтримку України "Групою Семи".

Стверджується, що G7 зобов’язується продовжити надання "допомоги у сфері безпеки та сучасного військового обладнання на суші, в повітрі та на морі з пріоритетом на протиповітряну оборону, далекобійну артилерію та вогневі засоби дальньої дії, бронетехніку та інші ключові засоби, такі як бойова авіація, а також шляхом сприяння підвищенню рівня оперативної сумісності з євроатлантичними партнерами".

Допомога включатиме "тренування і навчання українських збройних сил; обмін розвідданими та співпрацю; підтримку ініціатив з кіберзахисту, безпеки та стійкості, зокрема для протидії гібридним загрозам".

Крім того, країни G7 заявили про необхідність створити міжнародний механізм відшкодування збитків Україні та притягнення Росії до відповідальності.

"Це включає в себе роботу над тим, щоб ціна агресії для Росії продовжувала зростати, зокрема через санкції та експортний контроль, а також підтримку зусиль, спрямованих на притягнення до відповідальності осіб, винних у воєнних злочинах та інших міжнародних злочинах, скоєних в Україні та проти неї, включно з нападами на критично важливу цивільну інфраструктуру", — наголошується в декларації. Там також ідеться, що суверенні активи Росії в юрисдикціях G7 залишатимуться знерухомленими.

Зі свого боку Україна зобов'язується:

  • Робити позитивний внесок у безпеку партнерів та посилювати заходи прозорості та підзвітності щодо партнерської допомоги;
  • Продовжувати реалізацію реформ правоохоронних органів, судової системи, боротьби з корупцією, корпоративного управління, економіки, сектору безпеки та державного управління, які підкреслюють її відданість демократії, верховенству права, повазі до прав людини та свободи ЗМІ, а також виводять її економіку на сталий шлях розвитку;
  • Просувати оборонні реформи і модернізацію, зокрема шляхом посилення демократичного цивільного контролю над збройними силами та підвищення ефективності й прозорості в оборонних установах і промисловості України.

До безпекових гарантій "Великої сімки" також долучилися Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія та Швеція. У спільній заяві північноєвропейських країн зазначається, що вони готові "розвивати рамки зобов'язань і домовленостей", щоб сприяти довгостроковій безпеці. Ідеться про надання військової техніки, навчання військових, фінансову підтримку тощо.

Підсумкове комюніке саміту НАТО

Фото: president.gov.ua

Вступ без ПДЧ, але невідомо коли

Учасники саміту ухвалили підсумкове комюніке, яке складається з 90 пунктів, низка яких стосуються України. Також є важливі заяви щодо ядерної риторики росії та застереження кремлівських союзників щодо збройної допомоги агресору.

В 11-му пункті йдеться про євроатлантичну перспективу України. Там зазначено, що вступ України до НАТО складатиметься не з двох, а з одного етапу – без виконання Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ).

"Ми повністю підтримуємо право України обирати власні заходи безпеки. Майбутнє України в НАТО. Ми підтверджуємо зобов'язання, яке ми взяли на саміті 2008 року у Бухаресті, щодо того, що Україна стане членом НАТО, і сьогодні ми визнаємо, що шлях України до повної євроатлантичної інтеграції вийшов за рамки необхідності Плану дій щодо членства", — йдеться у комюніке.

У НАТО наголосили, що пам’ятають про зобов’язання 2008 року про те, що Україна має стати членом Альянсу. Водночас зазначається, що наша держава отримає запрошення до вступу тоді, коли "члени Альянсу погодяться і всі умови будуть виконані". Немає жодної вказівки на термін вступу України до НАТО.

Політична підтримка через Раду Україна-НАТО

У 12-му пункті йдеться, що для підтримки подальшої інтеграції України до НАТО узгоджено "суттєвий пакет розширеної політичної та практичної підтримки". І про те, що буде створено новий спільний орган — Раду "Україна — НАТО". Союзники та Україна братимуть участь у засіданнях як рівноправні члени для просування політичного діалогу, участі, співпраці та євроатлантичних устремлінь України до членства в НАТО. Рада передбачає спільну діяльність, прийняття рішень, а також служитиме механізмом для кризових консультацій між НАТО та Україною.

Багаторічна програма комплексної допомоги Україні

У 13-му пункті члени Альянсу ухвалили рішення щодо продовження термінової нелетальної допомоги Україні з боку НАТО. Йдеться про засоби зв'язку, поставки пального, медичне обладнання, обладнання для протистояння біологічній, хімічній та ядерній зброї, обладнання для боротьби з дронами. Також члени НАТО допоможуть Україні перейти з радянського озброєння на сучасну зброю Альянсу.

Щоб підтримати стримування та оборону України у короткостроковій, середньостроковій та довгостроковій перспективі, члени Блоку погодилися продовжити розвиток допомоги у багаторічну програму для України.

Засудження ядерних погроз з боку рф

У 16-му пункті йдеться про загрозу ядерної зброї росії. Кремль модернізує свої ядерні сили, зокрема великі запаси зброї дальньої дії, розширює нові та руйнівні системи доставки подвійного призначення.

Країни НАТО вважають неприпустимим, щоб рф використовувала такі системи для нападу на цивільне населення та критично важливу інфраструктуру в Україні. І засуджують оголошений росією намір розмістити на території Білорусі ядерну зброю та ядерні системи. Це ще раз демонструє, як агресивні дії  рф підривають стратегічну стабільність та загальну безпеку.

Посилення боєздатності НАТО біля кордонів з росією

 34-м пунктом комюніке країни Альянсу підтвердили своє рішення "про розміщення на східному фланзі НАТО додаткових надійних і готових до бою сил, які мають бути розширені від існуючих бойових груп до підрозділів розміром з бригаду".

Готовність до ядерного протистояння

43-й пункт стосується рф, а також країн, які погрожують застосуванням ядерної зброї. "Будь-яке застосування ядерної зброї проти НАТО докорінно змінить характер конфлікту. Альянс має можливість і рішучість покласти на противника витрати, які були б неприйнятними і набагато переважають вигоди, на які міг би розраховувати будь-який противник".

Важливість безпечного судноплавства у Чорному морі

Члени НАТО заявили, що Чорноморський регіон має стратегічне значення для Альянсу. Тому в 79-му пункті комюніке союзники висловили підтримку зусиль, спрямованих на безпеку і свободу судноплавства в Чорноморському регіоні. Альянс і далі відстежуватиме події у регіоні, приділяючи особливу увагу загрозам безпеці НАТО.

Визнання підтримки Іраном російської агресії проти України

У 84-му пункті засуджується підтримка Іраном агресивної війни рф проти України. У НАТО вважають, що це впливає на євроатлантичну безпеку. Тому Альянс закликав Іран припинити свою військову підтримку росії, зокрема, передачу ударних безпілотних літальних апаратів. Саме вони використовувалися для атак на критично важливу інфраструктуру, що призвело до численних жертв серед цивільного населення.

Нагадаємо, на думку експерта-міжнародника Євгена Добряка, Україна зможе за рік стати членом Європейського Союзу. 

Головне