Водохреще 2025: як правильно зберігати та використовувати святу воду

Водохреще 2025: як правильно зберігати та використовувати святу воду

Свято Водохреще або Хрещення Господнє яке православні християни святкують 6 січня за новоюліанським календарем, є одним із найважливіших свят церковного року. У цей день освячується вода, яка вважається великою святинею. 

"Ми-Україна" розповість, що таке свята вода, як її правильно зберігати та що не можна з нею робити.

 

Що таке свята вода?

 

Свята вода, або агіасма (з грецької – святиня), – це вода, освячена особливими молитвами та чинопослідуванням у день Хрещення Господнього. Вважається, що така вода набуває духовної сили, здатної очищати людину від гріхів, освячувати її душу й тіло, а також приносити благословення в оселі.

Згідно з церковними вченнями, свята вода залишається чистою і незмінною протягом тривалого часу. Освячення відбувається під час Великого водосвяття, що проводиться як 5 січня ввечері, так і вранці 6 січня. 

 

Водохреща

 

Де і як зберігати Хрещенську воду

 

Обирайте правильну ємність. Найкраще зберігати святу воду у скляній тарі з кришкою. Скло не взаємодіє з водою, а щільно закрита ємність захищає від потрапляння пилу та мікроорганізмів.

Хрещенську воду зазвичай зберігають у святому кутку оселі, де розташовані ікони. Це місце є символом благословення і захисту, що підкреслює святість води. 

Свята вода призначена для освячення дому, лікування хвороб і прийняття натщесерце. Використовувати її для інших цілей (наприклад, миття рук) не рекомендується.

 

Свята вода Водохреще

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Церковний календар на січень 2025: коли Святого Василя та Водохреще за новим календарем 

 

Що не можна робити зі святою водою

 

Не можна її виливати у непристойні місця. Якщо частина святої води залишилася невикористаною або стала непридатною (наприклад, через забруднення), її потрібно вилити у чисте місце – на землю чи в рослини.

Не можна ставитися до неї недбало. Освячена вода – це церковна святиня, з якою стикнулася благодать Божа, і яка вимагає до себе побожного ставлення. Не можна використовувати її для жартів чи будь-яких дій, що суперечать духовним традиціям. 

Не можна її пити у стані гріха. Перед тим як вживати святу воду, рекомендується помолитися та попросити прощення у Бога. Це наголошує на духовній важливості цього обряду.

Не варто потреби запасатися багатьма літрами великої агіасми: "Не від кількості води залежить святість і міра отриманих дарів божественної благодаті, а від того, як ви наближаєтеся до Господа, від вашого способу життя, ваших змін в душі, віри, ваших діл. З твердою вірою, відкритим серцем і чистою душею навіть крапля агіасми може освятити людину", – кажуть в ПЦУ. 

Освячена вода – не чарівна, але має благодатні (насамперед, для духа людини) властивості для тих, хто з вірою її приймає. Використовувати воду як "засіб для виконання бажань" чи інших маніпуляцій не варто. 

Раніше "Ми-Україна" розповідав про Водохреще – історію виникнення свята, його традиції та заборони. 

Головне