Вербна неділя 2025 – дата, традиції та заборони свята

Вербна неділя 2025 – дата, традиції та заборони свята

Вербна неділя святкується за тиждень до Великодня, який у 2025 році припадає на 20 квітня. Це одне з найважливіших християнських свят, що знаменує вхід Ісуса Христа до Єрусалима та початок Страсного тижня. 

Що означає Вербна неділя, коли вона у 2025 році та які є традиції і заборони – читайте на "Ми-Україна". 

 

Коли Вербна неділя 2025

 

У 2025 році Вербну неділю святкуватимуть 14 квітня. Це завжди шоста неділя Великого посту, що припадає на неділю перед Великоднем. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли Великдень у 2025 році в Україні – дата за новим календарем, традиції та заборони свята

 

Що означає Вербна неділя

 

Вербна неділя, або Вхід Господній у Єрусалим, – це одне з дванадцяти головних церковних свят. Воно нагадує про той день, коли Ісус Христос, ще до своїх страждань і розп’яття, в’їхав до міста, а натовп зустрічав Його як царя та месію. Люди тримали в руках пальмові гілки – знак пошани та віри.

У слов’янських країнах, де пальми не ростуть, їх замінили на вербу – перше дерево, яке розпускається навесні. Звідси й народна назва – Вербна неділя.

 

Коли Вербна неділя 2025


Традиції Вербної неділі

 

Освячення верби в церкві – головна традиція свята. Вранці люди несуть гілочки до храму, де їх освячують під час святкової служби.

Після церкви прийнято торкатися одне одного освяченими гілочками, примовляючи: "Не я б’ю – верба б’є, за тиждень Великдень". Або: "Будь великий, як верба, а здоровий, як вода, а багатий, як земля!". Це вважається обрядом на здоров’я, силу та очищення.

Освячену вербу тримають протягом року біля ікон або у спеціальному місці. Їй приписують захисну силу від грому, хвороб і лиха. Господині ставлять вербу у вазу або вплітають її у великодній кошик.

З цього дня починаються останні дні Великого посту, коли віряни ще більше зосереджуються на духовному очищенні та молитві – Страсний тиждень.

 

Вербна неділя 2025

Фото: pomisna.info


Що не можна робити на Вербну неділю 

 

  • Не можна займатися важкою фізичною працею – прибиранням, пранням, ремонтом, роботою на городі. 
  • Не можна сваритися, лаятися чи ображати інших – вважається, що це принесе нещастя.
  • Не можна викидати освячену вербу – її потрібно зберігати вдома протягом року або спалити з повагою.
  • Не варто нехтувати відвідуванням храму чи молитвою.
  • У цей день не можна влаштовувати гучні застілля та розваги.
  • Не варто зрізати вербу в чужому дворі або без дозволу – в народі вірили, що це може накликати біду.

 

Раніше "Ми-Україна" розповідав про Чистий четвер – особливий день Страсного тижня, що передує Великодню. А також як правильно провести цей день, які традиції збереглися і чого точно не варто робити перед Великоднем.

Головне