Власники газових котлів нерідко стикаються із ситуацією, коли опалювальна система починає видавати незвичні звуки. Газові котли можуть гудіти, свистіти або навіть лунати гучними ударами. Такі явища можуть впливати на функціонування всієї системи: радіатори стають холодними, температура води раптово змінюється з дуже низької на надто високу. Утім, навіть якщо шум не супроводжується іншими збоями, він все одно викликає дискомфорт: нічні стукотіння та шурхіт на кухні здатні позбавити спокійного сну.
Які помилки у користуванні котлом призводять до його поломки читайте детальніше у статті "Ми-Україна".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Котел видає дивні звуки при роботі — що та як треба ремонтувати
Частіше за все шумлять старі газові котли або ті, які тривалий час не проходили обслуговування. Причини таких звуків можуть бути різними, і в цій статті розглянуто основні з них.
Чому котел шумить: головні причини
Новий газовий котел працює майже безшумно. Якщо ж він починає видавати сторонні звуки, це сигнал про несправність. Найпоширеніші причини такі:
- утворення накипу;
- несправність вентилятора;
- зношення компонентів;
- заводський дефект.
Помилки під час налаштування чи встановлення котла
Якщо гудіння походить від самого котла, перевірте рівень води в системі — за необхідності додайте її. Шум у трубах чи радіаторах може вказувати на накопичення повітря, яке потрібно видалити. Якщо сторонні звуки виходять із насоса, це може бути наслідком заводського браку.
Клацання з інтервалами часто свідчать про проблеми з вентилятором. Шипіння чи свист вказують на надлишковий накип у системі. А у разі несправності циркуляційного насоса зазвичай потрібна його заміна. Подача газу також потребує періодичного регулювання.
Регулярне технічне обслуговування дозволяє вчасно виявити несправності та уникнути неприємностей, пов’язаних із роботою газових котлів.
Якщо котел видає періодичні шуми, варто звернути увагу на вентилятор (кулер). Цей елемент забезпечує очищення системи від залишків продуктів горіння і виконує функцію відводу диму. З часом, через тривалу експлуатацію, вентилятор може зношуватися. Ще один фактор, який впливає на швидкість його зносу, — розташування над пальником у верхній частині котла. Постійний вплив високих температур призводить до висихання мастила в підшипниках, що викликає їх зношення. Крім того, сторонні звуки можуть бути спричинені забрудненням деталей пилом і брудом. У цьому випадку необхідно очистити вентилятор і змастити підшипники. Якщо після очищення та змащення проблема не зникла, вентилятор доведеться замінити. Проведення заміни та інших ремонтних робіт варто довірити фахівцям сервісної служби, з якою укладено договір на обслуговування котла та постачання газу.
Накип всередині котла
Теплообмінник у газовому котлі передає тепло, утворене під час спалювання газу, до води. Проте, якщо вода в системі має підвищену жорсткість, під час її нагрівання може утворитися накип. Ця проблема стає помітною вже через 15–20 хвилин після запуску котла. Причиною шуму є звуження проходу для води, внаслідок чого утворюються пар і дрібні бульбашки. Накип значно знижує коефіцієнт корисної дії (ККД) котла, його тепловіддачу та стійкість до зносу. Щоб уникнути таких наслідків, важливо регулярно проводити хімічну промивку системи опалення та чистку теплообмінника.
Нестача води в опалювальній системі
Якщо в системі циркулює недостатня кількість води, це призводить до перегріву котла і появи шумів. Усередині утворюються повітряні пробки, які перешкоджають нормальній циркуляції рідини. Це призводить до часткового охолодження радіаторів і ускладнює циркуляцію води, яка перегрівається через вплив пальника. У таких ситуаціях з котла може лунати глухий свист або гудіння.
Причини потрапляння повітря в систему опалення:
- порушення герметичності під час ремонтних робіт;
- дефекти або пошкодження системи;
- спуск води з контуру гарячого водопостачання.
Щоб відновити нормальну роботу системи, слід перевірити та за необхідності налаштувати термостат, впевнитися у правильності його встановлення, долити води до системи, налагодити подачу та циркуляцію теплоносія. Регулярне обслуговування та дотримання технічних норм допоможуть уникнути таких несправностей у майбутньому.
У котлі падає тиск
Однією з причин появи гучних звуків у газовому котлі може бути зниження тиску в опалювальній системі. Основні причини цього явища:
- витік води;
- поломка розширювального бачка;
- тривалі перебої з електропостачанням;
- некоректне налаштування котла.
Коли тиск у системі падає, котел починає видавати гучні звуки, а його автоматична система блокує роботу обладнання. Щоб усунути проблему, потрібно перевірити, чи немає витоку в системі. Для цього слід протерти всі стики й з’єднання серветкою, щоб виявити місце протікання, після чого ліквідувати проблему. Для виявлення мікротріщин воду з системи зливають, а потім закачують у неї повітря компресором. У місцях тріщин повітря виходить зі свистом.
Чому виникають мікротріщини:
- часте промивання хімічними реагентами;
- низька якість металу;
- різкі стрибки тиску в системі;
- гідравлічні удари.
Мікротріщини можна запаяти, але краще довірити це фахівцям. Щоб уникнути таких проблем у майбутньому, варто регулярно обслуговувати котел і встановити обладнання для контролю тиску, яке відображає його значення на дисплеї. Нормативний рівень тиску для котлів становить 1,5–2 атмосфери.
Неправильне налаштування чи встановлення газового котла також може стати причиною сторонніх шумів. Часто це викликано неправильним розподілом навантаження: якщо робоча потужність котла перевищує норму, надлишковий тиск спричиняє вібрацію, через що насос починає гудіти або гриміти.
Звук удару металу об метал під час нагрівання чи охолодження може свідчити про теплове розширення елементів пристрою. Це відбувається через неправильно закріплені навісні кронштейни радіатора.
Якщо газовий котел свистить або видає дивні звуки, в першу чергу варто перевірити його налаштування. Інструкції щодо налаштування й робочих параметрів котла зазвичай наведені в технічній документації, а основні характеристики — на табличці, закріпленій на корпусі обладнання.
Також раніше у статті "Ми-Україна" розповідав про те, чому в котлі постійно падає тиск, а також як забезпечити безперебійний обігрів будинку навіть під час відключень.