Святвечір або Навечір'я Різдва Христового – одне із найважливіших християнських свят, який відзначається напередодні Різдва. Цей вечір наповнений традиціями, обрядами та важливими правилами. Існує і низка заборон.
"Ми-Україна" розповість, чого категорично не можна робити в Святвечір.
Що не можна робити 24 грудня
Не можна сваритися та лаятися. Святвечір – це час примирення, тому будь-які конфлікти чи суперечки вважаються великим гріхом. Раніше казали, що сварки в цей день можуть зруйнувати мир у родині на цілий рік.
На Святвечір заборонено працювати. Всі господарські справи, які можна завершити до Святвечора, слід виконати заздалегідь. Особливо уникайте важкої фізичної праці, ремонту чи шиття.
Не можна їсти м'ясо, молочні продукти та яйця. Святвечір завершує період Різдвяного посту, тому цей день залишається пісним. Традиційно дозволяється споживати лише пісні страви, приготовлені без тваринних продуктів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки страв треба ставити на стіл на Святвечір та яку їжу можна приготувати
Не можна залишати стіл порожнім. Після вечері залишки їжі не викидають, а залишають на столі до ранку. Це символізує гостинність і пам’ять про душі померлих родичів, які, за повір’ями, у цей день приходять до дому.
Не можна позичати гроші чи брати в борг. Вважається, що той, хто позичає чи бере в борг у Святвечір, ризикує жити в боргах увесь наступний рік.
Заборонено викидати їжу зі святкового столу. Їх слід або зберегти, або поділитися з нужденними, якщо є така можливість.
Не можна бути байдужим до ближніх, ігнорувати прохання про допомогу. У Святвечір особливо важливо допомогти тим, хто цього потребує.
Не можна одягатися неохайно, обирати брудний та старий одяг. У стародавні часи вірили, що зовнішній вигляд у Святвечір впливає на те, як людину сприйматимуть протягом року.
Святкову вечерю традиційно починають тільки після того, як на небі з’явиться перша зірка, яка символізує Вифлеємську зірку, що сповістила про народження Ісуса.
Раніше "Ми-Україна" розповідав, як правильно гадати на Різдво та Святий вечір і які способи зберегли свою популярність до сьогодні.