Світла седмиця або Великодній тиждень – це період після Пасхи, які вважаються одними з найрадісніших у церковному календарі. У 2025 році Світла седмиця триватиме з 20 квітня (Великдень) до 26 квітня (субота) включно. Кожен день тижня має свої традиції.
Що можна, а що заборонено робити у Світлу Седмицю – читайте на "Ми-Україна".
Світлий понеділок після Пасхи – Поливаний понеділок
Понеділок після Пасхи цього року випадає на 21 квітня. В окремих регіонах України його називають Поливаним понеділком – хлопці обливають дівчат водою, а ті дарують їм писанки. У церквах звершують святкові літургії, читають Євангеліє і співають великодні піснеспіви.
Світлий вівторок
У вівторок, 22 квітня, віряни продовжують святкувати Воскресіння Христове. В цей день прийнято ходити в гості до родичів, ділитися великодніми стравами, крашанками та пасками. В цей день намагалися робити добрі справи.
Світла середа
Світлу середу, 23 квітня, у народі називали "Хороводницею". Цей день був присвячений весняним розвагам – влаштовували співи, танці та водили хороводи, святкуючи пробудження природи. Вважалося, що такі обряди приносять гармонію та добробут у родину.
Світлий четвер
Четвер Великоднього тижня, 24 квітня, називають Навським Великоднем. За народними віруваннями, саме цього дня звістка про Воскресіння Христове доходить до душ померлих у потойбіччі, і вони символічно приєднуються до святкування разом із живими.
Традиційно в цей день прибирали могили на цвинтарях – готувалися до Проводів (Радониці). Люди приходять на кладовище, щоб вшанувати пам’ять рідних, запалити свічки та прочитати молитву.
Світла п’ятниця
У п'ятницю Великоднього тижня, 25 квітня 2025 року, відзначається свято ікони Божої Матері "Живоносне джерело". Цього дня в храмах проводиться мале водосвяття.
Світла субота – Завершення Великоднього тижня
Останній день Світлої седмиці – субота, 26 квітня. Саме у Світлу суботу вперше після Великодня у храмах закриваються Царські врата, що були відкриті весь тиждень як символ відкритих Небес. У цей день вірянам роздають артос – особливий освячений хліб. Артос символізує присутність Воскреслого Христа серед вірних і Божу любов до людства. Його зберігають удома як святиню, а в разі хвороби чи нужди споживають із молитвою.
Неділя Світлого тижня
27 квітня – Фомина неділя, яку також називають Антипасхою. Цього дня згадують явлення Воскреслого Христа апостолу Фомі. Неділя є першим днем поминального Радоницького (Провідного) тижня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Церковний календар на 2025 рік: коли Великдень, Трійця, Покрова Богородиці
Що не можна робити тиждень після Великодня
- Постити не можна. Увесь тиждень скасовуються всі пости – навіть у середу та п’ятницю. Вірянам дозволено вживати м’ясо, молочні продукти та іншу скоромну їжу.
- Не можна сумувати, сваритися, тримати образу. Це дні радості, любові та примирення.
- Заборонено працювати в полі та на городі в деякі дні. Наприклад, у середу (Хороводницю) – за прикметами, праця цього дня могла зашкодити врожаю.
- Не звершуються вінчання. Усі Таїнства шлюбу переносяться на час після Світлої седмиці.
- Не варто виконувати важку фізичну працю у Світлий понеділок і п’ятницю. Ці дні особливо шановані, тож краще провести їх у молитві, добрих справах і відпочинку.
Раніше "Ми-Україна" розповідав про Проводи (Радоницю) – особливий день, коли християни молитовно вшановують пам’ять своїх померлих рідних. А також – коли і як поминати померлих та які є традиції.