Стрітення Господнє 2025 – дата за новим календарем, традиції та прикмети свята

Стрітення Господнє 2025 – дата за новим календарем, традиції та прикмети свята

Стрітення Господнє – це одне з найбільших християнських свят, яке символізує зустріч Старого і Нового Завітів. Цього дня віряни згадують подію, коли немовля Ісуса вперше принесли до храму.

"Ми-Україна" розповість про те, коли святкують Стрітення, які традиції, заборони та прикмети цього свята. 

 

Коли Стрітення Господнє у 2025 році

 

Стрітення Господнє святкуватимуть 2 лютого за новоюліанським календарем. За старим стилем, раніше, свято відзначали 15 лютого. 

 

Стрітення Господнє – історія свята

 

Цього дня Пресвята Богородиця разом із Йосифом Обручником принесли немовля Ісуса до Єрусалимського храму. Це сталося на сороковий день після народження Христа, відповідно до закону Мойсея, який вимагав посвятити первістка Господу і принести жертву за очищення матері.

У храмі їх зустрів праведний старець Симеон, який провів усе своє життя в очікуванні Месії. За переданням, Симеон був одним із 72 перекладачів, які працювали над перекладом Святого Письма грецькою мовою (Септуагінта). Коли він дійшов до пророцтва Ісаї про народження від Діви, засумнівався і хотів змінити текст, але йому з’явився ангел і сказав, що він не помре, доки не побачить Месію.

 

Стрітення 2025

 

Коли Симеон побачив немовля Ісуса, він зрозумів, що його очікування здійснилося. Старець узяв дитину на руки і виголосив молитву: "Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм з миром, бо бачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем усіх народів: світло на просвіту язичників і славу народу Твого Ізраїля".

У храмі також перебувала пророчиця Анна, яка підтвердила пророцтво Симеона і розповіла всім про народження Спасителя.

 

Стрітення Господнє 2025 – головні традиції 

 

Однією з головних церковних традицій є освячення свічок під час святкової літургії. Ці свічки, які в народі називають "громничними", вважаються символом світла, що освітлює душу, і Божої захисту. Їх зберігали протягом року і запалювали під час грози, хвороб, або інших небезпечних подій, вірячи, що вони оберігають дім і родину.

Ще однією важливою традицією є освячення води. Стрітенська вода вважалася цілющою і використовувалася для лікування хвороб, благословення домівки та захисту від негараздів. Віряни приносили цю воду додому та зберігали як велику святиню.

 

Стрітення традиції

 

У багатьох регіонах у день Стрітення молилися за гарний урожай і благополуччя. Люди вірили, що освячена вода і молитви здатні вплинути на природні сили, тому часто окроплювали освяченою водою поля, сади і навіть худобу, щоб забезпечити процвітання господарства.

Також цього дня проводили обряди, спрямовані на пробудження природи. Наприклад, у деяких місцевостях виходили на вулицю, "зустрічали" весну, спостерігаючи за погодою та тваринами, а також намагалися передбачити, яким буде майбутній рік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Церковний календар на 2025 рік: коли Великдень, Трійця, Покрова Богородиці та дати інших великих свят

 

Що не можна робити на Стрітення

 

  • Не можна шити, вишивати або займатися іншим рукоділлям.
  • Також не варто тяжко працювати. 
  • Не можна у це свято лаятися, сваритися або ображати інших.
  • Не варто позичати або давати гроші в борг.
  • Не можна вживати алкоголь.
  • Бажано утриматися від далеких поїздок. 
  • Не заздріть і не бажайте іншим людям поганого. 

 

Народні прикмети у цей день

 

  • Якщо на Стрітення сонячна погода – весна буде ранньою.
  • Якщо капає зі стріх – на швидке потепління.
  • Сильний вітер і сніг у цей день – до пізньої весни.
  • Якщо у Стрітення іде дощ, то літо буде спекотним.
  • Довгі бурульки на дахах – до холодної і дощової весни.

 

Стрітення Господнє - прикмети

 

Раніше "Ми-Україна" розповідав, коли Благовіщення 2025 – дата за новим календарем, які є традиції та заборони цього свята.

 

Головне