Щороку 2 лютого у світі відзначають День бабака – свято, головною подією якого є прогноз погоди від пухнастого гризуна. Найбільше цей день відомий у США та Канаді, проте традиція прижилася і в Україні. Вважається, що якщо бабак, вилізши з нори, своєю поведінкою пророкує настання весни.
"Ми-Україна" розповість, звідки походить це свято, хто віщує прихід весни в Україні та які є прикмети.
Історія Дня бабака
Традиція передбачення погоди за поведінкою тварин існувала ще в давнину. У Стародавньому Римі 2 лютого відзначали День їжака – якщо тварина бачила свою тінь, це означало, що зима триватиме довше. У Німеччині роль "синоптика" відігравав борсук.
Коли німецькі переселенці прибули до США, вони привезли цю традицію, але через відсутність їжаків і борсуків її головним героєм став бабак.
Найвідоміший бабак-прогнозист — Філ із міста Панксатоні, штат Пенсильванія, США. Саме тут із 1887 року проводять урочисту церемонію його пробудження та "передбачення" погоди.
День бабака в Україні
В Україні є кілька бабаків, які виконують роль "метеорологів". Найвідоміший з них — харківський Тимко ІІІ. День бабака традиційно відзначають на біостанції Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна в селі Гайдари Чугуївського району області.
Через те, що в цьому році Тимко перебуває у стані "між дрімотою та активністю", університет відмовився від традиційних святкувань. Тому бабак залишиться у своєму зимівнику на біологічному степовому стаціонарі у селі Нестерівка на Куп'янщині. Тимко здійснить віщування приходу весни дистанційно.
Прикмети на День бабака
- Якщо день похмурий і бабак не бачить своєї тіні, то весна настане скоро і буде теплою.
- Якщо бабак бачить свою тінь, лякається її та ховається назад у нору, то зима триватиме ще шість тижнів.
- Вважається, що якщо у цей день багато снігу, то весна буде пізньою, а якщо дощ – тепло прийде рано.
Сьогодні, 2 лютого, святкують Стрітення Господнє – одне з найбільших християнських свят. Які традиції, заборони та прикмети цього дня – читайте на "Ми-Україна".