Собор Пресвятої Богородиці – це одне з найважливіших православних свят, яке відзначається 26 грудня за новоюліанським календарем. Це свято присвячене шануванню Божої Матері, яка стала невіддільною частиною Різдвяного дива.
"Ми-Україна" розповість про значення свята, традиції, прикмети та що не можна робити у цей день.
Собор Пресвятої Богородиці
Собор Пресвятої Богородиці – це християнське свято, яке відзначається наступного дня після Різдва Христового, 26 грудня. Собором цей день називається тому, що, на відміну від окремих свят, присвячених Пресвятій Богородиці (як Її Зачаття, Різдво, Благовіщення), у цей день вшановують не лише Богоматір, а й інших осіб, які були близькі до Неї та до Ісуса Христа.
Разом із Пресвятою Богородицею у цей день Церква згадує: святого Йосипа Обручника, який був Її опікуном і названим батьком Ісуса. Царя Давида, пращура Ісуса Христа по плоті та святого Якова, брата Господнього, який був сином Йосипа від першого шлюбу.
Традиції на Собор Пресвятої Богородиці
У храмах цього дня проводяться урочисті літургії. Під час богослужінь звучать молитви на честь Божої Матері, в яких віруючі просять Її заступництва, миру та благословення для своїх родин.
У свято Собору Пресвятої Богородиці жінки особливо молилися до Богородиці, як покровительки матерів, про сімейне благополуччя, здоров’я дітей та щасливий шлюб. Традиційно вдома варили кашу як символ достатку.
Свято зазвичай відзначають у сімейному колі. Після відвідування церкви родини збираються за святковим столом, обмінюються побажаннями та дякують Богові за отримані благословення.
У цей день прийнято допомагати нужденним. Люди жертвують кошти, їжу чи теплий одяг тим, хто цього потребує.
Народні прикмети у цей день
- Якщо літають зграї ворон над головою – буде хуртовина.
- Якщо сонячний та ясний – буде добрий урожай проса.
- Якщо цього дня йде сніг, рік буде врожайним.
- Ясне небо обіцяє теплу весну.
Що не можна робити на Собор Пресвятої Богородиці
- Не можна сваритися та не лаятися. Вважається, що конфлікти у цей день можуть принести нещастя в оселю.
- Заборонялося займатися важкою фізичною працею.
- Не варто відмовляти у допомозі.
- Не можна працювати вагітним та їхнім чоловікам, щоб дитина народилася здоровою.
Раніше "Ми-Україна" публікував церковний календар на 2025 рік: коли Великдень, Трійця, Покрова Богородиці та дати інших великих свят.