У повсякденному житті ми рідко замислюємося над тим, скільки часу проводимо без руху. Сидячи у транспорті чи вдома перед екраном комп'ютера ми непомітно для себе здобуваємо нову звичку - малорухливість. Здається, що це звичайна частина сучасного життя, однак з часом вона може перерости у серйозні проблеми зі здоров'ям. Наше тіло потребує постійного руху, і коли його меншає, виникають певні зміни в організмі. "Ми - Україна" дізнавався, як малорухливий спосіб життя впливає на самопочуття та на загальний стан здоров'я.
Вплив на опорно-руховий апарат
Найперші симптоми, які з’являються при тривалому сидінні: біль у спині, шиї та плечах. Причина полягає в надмірному навантаженні на хребет. Довготривале перебування в одному положенні призводить до його деформації, утворенню міжхребцевих гриж та остеохондрозу. Внаслідок довгого сидіння також слабшають м’язи спини, що ще більше погіршує ситуацію.
Порушення метаболізму та кровообігу
Сидячий спосіб життя негативно впливає на обмін речовин в організмі, ба більше, збільшується розвиток таких хвороб, як: ожиріння, діабет та підвищення рівня холестерину в крові.
Щодо кровообігу, то така звичка провокує утворення варикозу (розширення вен), тромби та навіть можливий ризик інсульту чи інфаркту. За думкою вчених, серцеві захворювання розвиваються частіше у людей, які сидять понад 6 годин в день.
Вплив на психоемоційний стан
Сидячий спосіб життя негативно впливає не лише на фізичне самопочуття, а й на емоційний стан. Коли організму не вистачає руху, це відображається на роботі мозку. Людина може не одразу помітити зміни, однак з часом вони стають все більш відчутними.
Ось кілька основних проявів впливу малорухливості на психічне здоров'я:
- Погіршення настрою. Фізична активність сприяє виробленню гормонів щастя (ендорфінів). Під час довгого сидіння їх рівень знижується, що в результаті призводить до поганого настрою, втрати інтересу до справ та, що важливо, зниження енергії;
- Підвищення стресу та тривожності. Активний рух знижує рівень кортизолу в організмі (гормону стресу). Коли людина веде малорухливий спосіб життя, відбувається розвиток напруги, тривожності та внутрішнього переживання;
- Погіршення сну. Відсутність фізичних навантажень протягом дня негативно впливає на якість сну. Людина довше засинає, доволі частіше прокидається вночі або відчуває втому навіть після повноцінного сну;
- Зменшення взаємодії з соціумом. Через постійне перебування в закритому просторі або вдома значно зменшується кількість живого спілкування. Це може призводити до самотності та зниження активності, що впливає на психічне здоров’я.
Наостанок варто підкреслити, щоденна фізична активність допоможе уникнути серйозних проблем зі здоров’ям. Під час довготривалого сидіння рекомендується регулярно робити перерви, розминати тіло та виконувати хоча б легкі фізичні вправи.
Раніше "Ми - Україна" оприлюднив декілька фізичних вправ, які допоможуть вам розім'ятися під час довгого сидіння за комп'ютером.