Після завершення періоду цвітіння троянди потребують ретельного догляду, адже саме зараз формуються умови для їхнього повторного або майбутнього цвітіння. Щоб зберегти декоративність і здоров’я кущів, садівникові потрібно своєчасно провести обрізку, внести добрива, розпушити ґрунт, замульчувати пристовбурне коло і, за потреби, обробити рослини від шкідників та хвороб.
Що робити з кущем троянди, який вже відцвів? Усі нюанси читайте на "Ми-Україна".
Що робити з кущем троянди, який вже відцвів
У першу чергу після цвітіння необхідно обрізати зів’ялі суцвіття. Це не лише покращує зовнішній вигляд троянди, а й запобігає витратам сил куща на формування "плодів", які троянда сприймає як завершення свого етапу із розмноження. Якщо своєчасно видалити зів'ялі квіти, рослина може навіть знову зацвісти або утворити нові пагони.
Спосіб обрізки залежить від типу троянди: букети стимулюють повторне цвітіння, мініатюрні потребують проріджування для профілактики хвороб, великоквіткові — вибіркового вкорочення пагонів, англійські — обрізання стебел для майбутнього цвітіння, а в’юнкі потребують навіть видалення старих пагонів, бо вже не здатні формувати бутони.
Обрізку варто виконувати лише чистим і добре наточеним інструментом, зрізати верхівки пагонів рекомендують до першого здорового листка, враховуючи, що напрямок росту нового пагона відповідатиме напряму цього листка.
Чим підживити кущ троянди після цвітіння
Наступним кроком є підживлення. Після періоду цвітіння кущ втрачає багато поживних речовин, тож варто відновити їхній баланс. Найкраще застосовувати добрива, що містять азот, фосфор і калій. Це можуть бути мінеральні комплекси або натуральні органічні засоби, наприклад, настій золи (1 склянка на 10 літрів води) або перепрілий гній. Підживлювати троянди можна як під корінь, так і по листю. Якщо ви не маєте змоги готувати засоби самостійно, варто скористатися спеціалізованими добривами для троянд, які містять збалансований набір макроелементів.
Підживлення завжди проводиться після зволоження ґрунту. Якщо використовуються водорозчинні суміші, то їх можна вносити одночасно з водою, якою поливатимете клумбу. Найкращий час для цього — це ранок, вечір або похмура погода. Перед підживленням обов’язково варто розпушити землю навколо куща, щоб добрива краще проникали до коренів. А для стабільного збереження вологи та покращення структури ґрунту зону біля основи куща бажано замульчувати, наприклад, хвойною корою.
Крім того, не варто забувати про захист троянд від хвороб і шкідників. Особливу небезпеку для ослаблених рослин становлять грибкові інфекції й попелиця. У разі виявлення шкідників, троянди обробляють відповідними препаратами.
Втім, бувають випадки, коли трояндовий кущ навпаки не хоче квітнути. Читайте, що робити, щоб кущ дав бутони та чи можна виростити саджанець троянди від квітки з букета.