Що робити з торішньою мульчею: поради для городників навесні

Що робити з торішньою мульчею: поради для городників навесні

З початком садово-городнього сезону чимало господарів замислюються над тим, що робити з торішньою мульчею. Правильне використання мульчі дозволяє зберегти вологу, покращити структуру землі та запобігти росту бур’янів, але чи потрібно навесні її повністю прибирати?

Нюанси щодо мульчі читайте у статті "Ми-Україна".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як виростити ранній салат: посів у березні для свіжого врожаю вже навесні

 

Правильне рішення залежить від багатьох факторів: типу мульчі, стану матеріалу після зими, а також від того, які культури ви плануєте садити на цій ділянці.

 

У яких випадках мульчу можна залишити

 

Якщо мульча не перетворилася на суцільну гнилу масу, не покрилася цвіллю й не має неприємного запаху — її цілком можна залишити. Особливо це стосується деревної тріски, подрібненої кори, соломи або тирси. Такі органічні матеріали розкладаються поступово, створюючи сприятливе середовище для ґрунтових мікроорганізмів і збагачуючи землю поживними речовинами. У цьому випадку достатньо лише розпушити поверхневий шар і додати зверху нову порцію свіжої мульчі. Це оновить захисний шар і покращить його ефективність.

Також не варто знімати стару мульчу з-під ягідників, плодових дерев або декоративних кущів — особливо, якщо вона не щільна й добре пропускає повітря. Вона все ще може виконувати свою функцію, захищаючи кореневу систему від перепадів температур та пересихання.

 

Мульча що робити

 

Коли торішню мульчу краще видалити

 

Якщо органічний шар став надто щільним, ущільнився після танення снігу, почав гнити або містить ознаки ураження грибком, пліснявою — такий матеріал варто повністю прибрати. Інакше він не лише не принесе користі, а й стане джерелом інфекцій для молодих рослин. У такому разі краще прибрати стару мульчу, компостувати її окремо (за умови, що немає ознак хвороб), а на її місце внести нову. Варто також знімати стару мульчу перед весняною посадкою овочів чи однорічних культур, якщо вона була занадто товстим шаром або складалася з матеріалів, які повільно розкладаються. Її можна перекласти на грядки з багаторічними рослинами або закласти в компостну яму.

 

Як оновити шар мульчі

 

Як правильно оновити шар мульчі

 

Навіть якщо ви вирішили залишити стару мульчу, її необхідно перевірити на наявність шкідників або гнилі.

Перед внесенням свіжого шару важливо:

  • розпушити ґрунт під нею, аби відновити доступ кисню до коренів;
  • додати трохи компосту або перегною для підживлення ґрунту;
  • розподілити новий шар мульчі товщиною 3–5 см — цього буде достатньо для захисту й збереження вологи.

Не рекомендується накладати надто товстий шар, адже це може створити парниковий ефект, де добре почуваються патогенні грибки. А надто тонкий шар не виконає своєї функції — тому важливо дотримуватися балансу.

 

Чи можна використовувати стару мульчу повторно

 

Так, за умови, що вона не містить ознак хвороб і не згнила. Часто торішня мульча вже частково розклалася і має вигляд перегною — у такому стані вона особливо цінна як добриво. Її можна закопати в міжряддях як природне підживлення, використовувати як нижній шар при новому мульчуванні, додати в компостну купу для пришвидшення перегнивання інших органічних решток.

Також дізнайтеся, як виростити велику солодку полуницю, а також як економно використовувати воду для поливу саду та городу. 

Головне