Синдром сухого ока (ССО) — це поширене офтальмологічне захворювання, яке виникає, коли око не виробляє достатньо сліз або коли склад сльозової рідини не забезпечує належного зволоження поверхні очей. Це призводить до дискомфорту, подразнення, а в деяких випадках і до пошкодження рогівки та кон’юнктиви. Людина може відчувати при цьому некомфортну сухість в очах та печіння.
Чому виникає сухість ока та як її усунти — читайте далі на "Ми-Україна".
Які причини призводять до сухості очей
З віком зменшується вироблення сліз, особливо у жінок після менопаузи, що може призвести до збільшення сухості в очах. Також впливає й тривале використання електронних пристроїв: довгий час, проведений перед екраном, знижує частоту моргання, що призводить до випаровування слізної плівки та сухості очей. Крім того на зволоженість ока впливає сухе повітря, вітер, дим та пил, що можуть сприяти швидкому випаровуванню сліз.
Несподівано, але носіння контактних лінз також може зменшити кількість сліз на поверхні ока. Крім того, деякі хвороби, такі як синдром Шегрена, можуть знижувати вироблення сліз. А група антигістамінних, протинабрякових, гормональних, протизаплідних препаратів, антидепресантів, ліків від високого тиску і прищів можуть негативно впливати на зволоження ока.
Які симптоми синдрому сухого ока
- Відчуття печіння або різі в очах.
- Відчуття піску або стороннього тіла в оці.
- Почервоніння очей.
- Сльозотеча як реакція на подразнення.
- Затуманення зору, особливо наприкінці дня.
Як позбутися сухості в очах
Використовуйте штучні сльози: зволожувальні краплі допомагають підтримувати необхідний рівень вологи на поверхні ока. Також робіть регулярні перерви під час роботи за комп'ютером. Можете використовувати таку вправу: кожні 20 хвилин робіть 20-секундну перерву, зосереджуйте погляд на чомусь на відстані близько 6 метрів і не забувайте моргати.
Якщо вдома сухе повітря через опалення чи особливості клімату, то використовуйте зволожувач повітря.
У деяких випадках лікар може призначити препарати для збільшення вироблення сліз або зменшення запалення. У важких випадках може бути рекомендовано закриття сльозовідвідних каналів для зменшення втрати сліз. Своєчасне звернення до офтальмолога та дотримання рекомендацій можуть значно покращити стан очей та запобігти ускладненням.
Одразу викликайте швидку допомогу, якщо симптом з'явився після травми, наприклад проколу. Або в око потрапило чужорідне тіло: шматочок скла, пісок. Також екстрена медична допомога знадобиться, якщо є такі симптоми:
- миготіння або хвилясті лінії в очах;
- втрата зору;
- головний біль;
- непереносимість світла;
- темно-червоні очі.
Які продукти допомагають зміцнити здоров'я очей
Додайте більше продуктів з елементами, дефіцит яких міг призвести до сухості очей:
- Вітамін А міститься в сирі, яйцях, печінці, молоці та йогурті.
- Омега-3 є в жирній рибі, наприклад лососі й тунці, насінні льону та волоських горіхах.
Висипайтеся — здоровий сон по 7-8 годин допоможе підтримати здоров'я очей.
Як раніше писав "Ми-Україна", після роботи чи важкого силового тренування варто розслабити м'язи. Комплекс з вправ за шість хвилин допоможе зняти напругу з м'язів.