Багато батьків стикаються з ситуацією, коли їхні діти, особливо підлітки, здаються байдужими, не проявляють інтересу до навколишнього світу та ні до чого не прагнуть. Така поведінка може бути викликана різними причинами: від звичайного підліткового бунту до серйозних психологічних проблем, таких як стрес чи депресія, які посилюються на тлі війни.
Як батькам варто правильно "боротися" з бунтарськими настроями дитини та допомогти їй знайти те, що її зацікавить, читайте у матеріалі "Ми-Україна".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дитина боїться темряви, нічних кошмарів та монстрів — як подолати страх
Чому підлітки поводять себе агресивно та лінуються
Цей період життя супроводжується статевим дозріванням, пошуком себе, соціальними експериментами та усвідомленням недосконалості світу. Часто це викликає протест і відсторонення від батьків. Нерідко підлітки шукають підтримку серед однолітків або "залипають" у телефоні, використовуючи його як спосіб відволіктися чи знайти свою зону комфорту. Проте, існують й інші причини, які можуть вплинути на психологічний стан підлітка.
Некоректне спілкування в сім'ї
Критика на зразок "Ти нічого не робиш" чи порівняння з іншими дітьми сильно підривають самооцінку підлітка, викликаючи відчуття, що він "поганий". Підлітковий період – це час пошуку себе, який часто супроводжується потребою побути на самоті. Варто розуміти це і не тиснути на підлітка.
Стресові ситуації в житті підлітка, про які ви не знаєте
Навіть якщо зовні дитина виглядає спокійною, всередині вона може відчувати сильне напруження. Стресова ситуація може пригнічувати мотивацію та інтерес до речей, які раніше приносили задоволення. Він може виникнути через проблеми в школі, перенавантаження, хвилювання через дружбу і багато інших речей.
Перевантаженість під час навчання
Для підлітка навчальний рік часто є еквівалентом роботи для дорослого. Канікули стають своєрідною відпусткою, яку дитина хоче присвятити відпочинку. Тиск із боку батьків, які намагаються організувати додаткові заняття, може викликати ще більший супротив.
Як підтримати та мотивувати дитину
Замість того, щоб критикувати дитину за невдачі, краще хвалити за навіть невеликі успіхи. Допомога та конструктивне спілкування створюють довіру. Слова "треба" чи "повинен" часто викликають опір. Натомість пропонуйте варіанти і пояснюйте важливість певних дій. Якщо батьки мають хобі, це може стати прикладом для дітей. Залучайте підлітка до гуртків, але поважайте його бажання і вибір. Якщо дитина втомилася від насиченого навчального року, не примушуйте її до додаткових занять на канікулах.
Коли звертатися до спеціаліста
Якщо підліток, який раніше був активним і веселим, раптово стає апатичним, дратівливим або замикається в собі, це може бути сигналом депресії. Зверніть увагу на такі ознаки:
- Відсутність інтересу до звичних занять.
- Проблеми зі сном, кошмари.
- Зміни в апетиті.
- Агресія чи самопошкодження.
- Скарги на суїцидальні думки чи поведінку.
У таких випадках важливо негайно звернутися до психолога чи психіатра.
Раніше "Ми-Україна" писав також про те, як побороти прокрастинацію, а також як привчити дитину цінувати подарунок, а не його ціну.